R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Nvidia RTX 40 Serisi Çok Yakında Çıkacak! İşte Nvidia’daki Son Gelişmeler!

  Ekran kartı piyasasının merakla beklenen yeni serisi Nvidia RTX 40 için sevindiren haberler geldi. Nvidia’da CEO “Jensen Huang” tarafından mali döneme ilişkin yapılan açıklamada Nvidia RTX 40 serisi için önemli bilgiler paylaşıldı. İşte Nvidia RTX 40 serisindeki son durum!

  Yağız Özgün Kocabaş
  Yağız Özgün Kocabaş R10 Editörü
  25.08.2022 16:11 1836 2 dk okuma süresi
  Nvidia RTX 40 Serisi Çok Yakında Çıkacak! İşte Nvidia’daki Son Gelişmeler!
  Son Düzenleme:

  Şirketlerin 2022’nin 2.çeyreğine ilişkin mali rapor sunumları devam ediyor. Nvidia’da 2022 yılının 2.çeyrek dönemindeki mali performansını açıkladı. Şirketin mali raporlarını kamuoyuyla paylaştığı toplantıda açılış konuşmasını şirketin CEO’su “Jensen Huang” yaptı. Nvidia CEO’su, yaptığı açıklamada mali raporlar ve şirketin gelecek ürünleriyle ilgili önemli bilgiler paylaştı.

  Nvidia’da Düşüş %44 Oldu

  RTX 40 serisi

  2022, çoğu teknoloji şirketi için son derece olumsuz finansal bir tabloda geçti. Bu şirketler arasına beklendiği gibi Nvidia’da eklendi. Nvidia, 2022’nin 2.çeyrek döneminde tam %44 oranında bir düşüş yaşadı. Pazar payında yaşadığı küçülme karşısında şirket, önemli politika değişikliklerine gitme kararı aldı. Şirketin ilk adımı piyasada satıştaki ekran kartı modellerine fiyat düzenlemesi yapmak oldu.

  Nvidia, piyasada satışta olan ekran kartlarının fiyatlarını düzenleyerek, stokları eritmeyi hedefliyor. Böylelikle çıkartacağı yeni nesil ekran kartı serileri/modelleri için yer açmayı hedefliyor.

  Şirketin CEO’su Huang yaptığı açıklamalarında gelecek döneme yönelik tüm hazırlıklarını tamamladıklarını vurguladı. Ayrıca şirketin 2022 yılı için mali hedeflerinden oldukça uzakta kaldığını belirtti. Bu durumunda şirketin “makro” seviyede son derece karamsar bir tablo ortaya koyduğuna dikkat çekti. 

  Huang, şirketin yeni nesil ekran kartı serilerini piyasaya çıkartabilmeleri için önemli kararlar almak durumunda kaldıklarını belirti. Özellikle şuan piyasada satışı gerçekleştirilen ekran kartların fiyatlandırmasında değişikliğe gittiklerini belirtti.

  Nvidia RTX 40 Serisi Eylül Tanıtılacak

  RTX 40 serisi

  Nvidia için “Amper” bugüne kadar geliştirilen en fazla kullanıcıya ulaşan “GPU” modeli oldu. CEO’da buna değinerek, Steam platformundaki en çok oynanan 15 oyunda GPU olarak tercih edildiğini belirtti. Dönemin en güçlü ekran kartlarını kendilerinin geliştirdiğini belirten Huang, hedeflerinden vazgeçmeyeceklerini de söyledi.

  Bu çerçevede de şirket, oyun piyasasına yön verecek yeni gelişmelerini Eylül’de açıklayacak. Şirket 19.09.2022 ile 22.09.2022 tarihleri arasında “GTC 2022” etkinliğini gerçekleştirecek. Bu etkinlikte oyun tutkunları için yeni nesil ekran kartı mimarileri tanıtılacak.

  Nvidia için yeni dönemin daha zorlu olacağı belirtildi. Zira ekran kartı piyasasına giren Intel, GPU alanında da ciddi bir rakip olacak. Özellikle “Intel ARC” serisi ekran kartlarının bu aşamada Nvidia’yı zorlayacağı belirtildi. Bu nedenle şirketin yeni nesil ekran kartı modellerinde farklı bir fiyat politikası uygulayacağı öne sürüldü.

  Nvidia RTX 40 Serisi Modelleri ve Güç Sınırları

  ModelGüç Sınırı
  RTX 4060 “AD106”260W
  RTX 4070 “AD104”400W
  RTX 4080 “AD103”450W
  RTX 4090 “AD102”800W

  Nvidia’nın son dönemde GPU piyasasındaki performans ve durumu hakkındaki sizin düşünceleriniz neler? Görüşlerinizi yorum kısmına veya R10.NET Forum’a iletebilirsiniz.

  2008'den bugüne profesyonel içerik yazarlığı!

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Windows 11'in Son Güncellemesi Yine Sorunlarla Geldi: İşte Detaylar!

  Windows 11'in KB5034765 güncellemesi, performans sorunları ve yükleme hataları yaşatıyor; Microsoft çözüm arıyor.

  Threads, X'e Karşı Üstünlük Kuruyor: İşte Son Durum!

  Threads, X karşısında kullanıcı artışıyla dikkat çekiyor. Meta destekli platform, indirme ve aktif kullanım oranlarıyla öne çıkıyor.

  Apple, iOS 17.4 RC Sürümünü Yayınladı: İşte Gelen Yeni Özellikler!

  iOS 17.4 güncellemesi, bulut oyun desteği, yeni emoji karakterleri ve güvenlik özellikleriyle iPhone deneyimini zenginleştiriyor.

  Nvidia GeForce Now, Reklam Gösterecek: İşte Detaylar!

  Nvidia GeForce Now, ücretsiz planında reklam gösterecek. Yeni düzenleme ile kullanıcı deneyimi nasıl etkilenecek?

  Nvidia RTX 40 Serisi Çok Yakında Çıkacak! İşte Nvidia’daki Son Gelişmeler!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et