R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  HDMI Kablosundaki Sinyal Bozulmaları Sorunu Tarihe Karışıyor!

  HDMI kablolarda sıklıkla sinyal aktarımında sorun yaşanıyor. Kronik bir problem olan bu soruna karşı yeni nesil bir çözüm geliştirildi. İşte HDMI sinyalde yaşanan problemleri tarihe karıştıracak o yeni çözümün detayları!

  Yağız Özgün Kocabaş
  Yağız Özgün Kocabaş R10 Editörü
  09.06.2022 21:06 1704 2 dk okuma süresi
  HDMI Kablosundaki Sinyal Bozulmaları Sorunu Tarihe Karışıyor!
  Son Düzenleme:

  Cihazlar arasında görüntü aktarımında kullanılan HDMI kablolarda, uzun yıllardır devam eden ve kronikleşmiş bir sorun bulunuyor. Kullanıcılar televizyon ve alıcı gibi cihazlar için HDMI 2.1 kablosunu 3 metreden daha uzun kullandıklarında problem yaşıyordu. Bu problemde genellikle sinyalde bozulma olarak meydana geliyor. Kullanıcıları alternatif bir çözüm arayışına iten bu soruna genellikle HDMI kablosuna ek bir “harici” güç kaynağının kullanımıyla çözüm sağlanmaya çalışılıyordu.

  HDMI Kablolarla Daha Uzun Mesafede Bağlantı İmkanı Geliyor

  HDMI kabloların uzun mesafeler için kullanılması gerektiğinde artık ekstra bir güç kaynağıyla düşük performanslı bir çözüm oluşturulmasına gerek kalmayacak. Çünkü yeni nesil “HDMI 2.1a Amendment 1” sayesinde bu sorunlar tarihe karışıyor. Bu kabloda çok daha güçlü bir sinyal akışının oluşturulabilmesi mümkün olabilecek. HDMI kablolar için gelen bu yenilik “Cable Power” olarak isimlendiriliyor.

  HDMI kablolara getirilecek bu yeni özellikten yararlanabilmek için kablonun sistem uyumluluğuna sahip olması gerekiyor. Aynı şekilde HDMI kablonun aralarında sinyal aktarımı gerçekleştirdiği her iki cihazında sisteme uyumlu olması gerekiyor.

  Yeni sistem sadece “tek yönde” aktarım sağlıyor. Bu nedenle kullanırken mutlaka yönünün doğru olacak şekilde takılmasına dikkat edilmesi gerekiyor.

  Cable Power Desteklemeyen Cihazlar İçin Çözüm

  HDMI

  Kullanıcının “Cable Power” desteklenmeyen cihazlar içinde ekstra bir çözüm sağlanacak. Buna göre bu cihazlara yönelik olarak “USB Micro-B” ve “Type-C” bağlantı bileşenleri olacak. Oluşturulacak çözüm ile birlikte yıllardan beri devam eden sinyal bozulmalarına bağlı görüntü kalitesindeki düşüşlerin tamamen önüne geçilebilecek.

  Söz konusu özellik, mevcut cihazların çipiyle uyumlu değil. Bu nedenle yeni nesil sisteme uyumlu olan çiplere sahip olacak yeni cihazların üretimi gerekiyor. 

  Gelecek yeni özellik ile birlikte tüm görüntü sistemlerine ilgili görüntü aktarımının hem 4K hem de 8K gibi yüksek çözünürlük kalitesinde olsa dahi kalite kaybı yaşamadan gerçekleştirilebilmesi mümkün olacak.

  HDMI kablosu kullanırken iyi ve sorunsuz bir görüntü aktarımı için kısa olması zorunluluğunu ortadan kaldıracak bu yeni özellik için siz ne düşünüyorsunuz. Görüşlerinizi yorumlar kısmından veya R10.NET Forum’dan iletebilirsiniz.

  2008'den bugüne profesyonel içerik yazarlığı!

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Google Chrome'un Kronik Sorununa Çözüm Geliyor!

  Google Chrome, Android kullanıcılarının sıkça karşılaştığı 'Bu dosya zararlı olabilir' uyarısını azaltacak yeni bir güncelleme üzerinde çalışıyor.

  EURO 2024'te TRT 1 Şifre Sorunu Çözümü: Analog Antenle Avusturya - Türkiye Maçı İzlenir mi?

  EURO 2024 heyecanını TRT 1'den takip etmek istiyorsunuz ama analog anteniniz mi var? TRT 1 şifre sorunu ve çözüm yolları burada!

  TRT 1 HD Sinyal Sorunu: EURO 2024 Maçları İçin Çözüm Yolları

  EURO 2024 heyecanı tüm Türkiye'yi sararken, futbolseverler TRT 1 HD kanalında yaşanan sinyal sorunuyla karşı karşıya kaldı. 1 Temmuz 2024 akşamı başlayan şampiyona maçları öncesinde ortaya çıkan bu teknik arıza, binlerce izleyiciyi ekran başında çaresiz b

  EURO 2024'te TRT 1 Yayın Sorunu Nasıl Çözülür? Şifresiz Maç Keyfi İçin Adım Adım Rehber

  EURO 2024 maçlarını TRT 1'den şifresiz izlemek isterken sorun mu yaşıyorsunuz? İşte TRT 1 yayın sorununa çözüm yolları ve frekans ayarlama rehberi...

  HDMI Kablosundaki Sinyal Bozulmaları Sorunu Tarihe Karışıyor!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et