R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  HDMI Kablosundaki Sinyal Bozulmaları Sorunu Tarihe Karışıyor!

  HDMI kablolarda sıklıkla sinyal aktarımında sorun yaşanıyor. Kronik bir problem olan bu soruna karşı yeni nesil bir çözüm geliştirildi. İşte HDMI sinyalde yaşanan problemleri tarihe karıştıracak o yeni çözümün detayları!

  Yağız Özgün Kocabaş Yağız Özgün Kocabaş 09.06.2022 21:06 1251 2 dk okuma süresi
  HDMI Kablosundaki Sinyal Bozulmaları Sorunu Tarihe Karışıyor!
  Son Düzenleme:

  Cihazlar arasında görüntü aktarımında kullanılan HDMI kablolarda, uzun yıllardır devam eden ve kronikleşmiş bir sorun bulunuyor. Kullanıcılar televizyon ve alıcı gibi cihazlar için HDMI 2.1 kablosunu 3 metreden daha uzun kullandıklarında problem yaşıyordu. Bu problemde genellikle sinyalde bozulma olarak meydana geliyor. Kullanıcıları alternatif bir çözüm arayışına iten bu soruna genellikle HDMI kablosuna ek bir “harici” güç kaynağının kullanımıyla çözüm sağlanmaya çalışılıyordu.

  HDMI Kablolarla Daha Uzun Mesafede Bağlantı İmkanı Geliyor

  HDMI kabloların uzun mesafeler için kullanılması gerektiğinde artık ekstra bir güç kaynağıyla düşük performanslı bir çözüm oluşturulmasına gerek kalmayacak. Çünkü yeni nesil “HDMI 2.1a Amendment 1” sayesinde bu sorunlar tarihe karışıyor. Bu kabloda çok daha güçlü bir sinyal akışının oluşturulabilmesi mümkün olabilecek. HDMI kablolar için gelen bu yenilik “Cable Power” olarak isimlendiriliyor.

  HDMI kablolara getirilecek bu yeni özellikten yararlanabilmek için kablonun sistem uyumluluğuna sahip olması gerekiyor. Aynı şekilde HDMI kablonun aralarında sinyal aktarımı gerçekleştirdiği her iki cihazında sisteme uyumlu olması gerekiyor.

  Yeni sistem sadece “tek yönde” aktarım sağlıyor. Bu nedenle kullanırken mutlaka yönünün doğru olacak şekilde takılmasına dikkat edilmesi gerekiyor.

  Cable Power Desteklemeyen Cihazlar İçin Çözüm

  HDMI

  Kullanıcının “Cable Power” desteklenmeyen cihazlar içinde ekstra bir çözüm sağlanacak. Buna göre bu cihazlara yönelik olarak “USB Micro-B” ve “Type-C” bağlantı bileşenleri olacak. Oluşturulacak çözüm ile birlikte yıllardan beri devam eden sinyal bozulmalarına bağlı görüntü kalitesindeki düşüşlerin tamamen önüne geçilebilecek.

  Söz konusu özellik, mevcut cihazların çipiyle uyumlu değil. Bu nedenle yeni nesil sisteme uyumlu olan çiplere sahip olacak yeni cihazların üretimi gerekiyor. 

  Gelecek yeni özellik ile birlikte tüm görüntü sistemlerine ilgili görüntü aktarımının hem 4K hem de 8K gibi yüksek çözünürlük kalitesinde olsa dahi kalite kaybı yaşamadan gerçekleştirilebilmesi mümkün olacak.

  HDMI kablosu kullanırken iyi ve sorunsuz bir görüntü aktarımı için kısa olması zorunluluğunu ortadan kaldıracak bu yeni özellik için siz ne düşünüyorsunuz. Görüşlerinizi yorumlar kısmından veya R10.NET Forum’dan iletebilirsiniz.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Samsung Galaxy S22 Kullananların Film İzlerken Takılma Sorunu Yaşadığı Belirlendi

  Samsung'un "ultra yenileme hızı" özelliğiyle piyasaya sürdüğü "Galaxy S22" bazı platformlarda film izlerken takılma yaşamaya başladı.

  Harddisk Satışlarında Büyük Düşüş: Harddiskler Tarihe mi Karışacak?

  Bir dönemin en değerli bilgisayar donanım biri harddiskler, her geçen gün popülerliğini kaybediyor. İşte 2022'de harddisk arz ve talebine ilişkin rakamlar!

  Elif 1137

  Kripto Para Madenciliğinde Yeni Adım: Ekran Kartı Sorunu Sona Erebilir

  Antminer E9'un piyasaya çıkması ile birlikte, milyonlarca kripto para madencisi bu ürüne ilgi duymaya başladı. Ürünün teknik özellikleri için haberimize göz atın.

  Elif 1379

  HDMI Kablosundaki Sinyal Bozulmaları Sorunu Tarihe Karışıyor!

  Geliştirilen yeni nesil HDMI kablo sistemiyle birlikte kısa kablo kullanma zorunluluğu geçmişte kalacak. Artık HDMI kabloları istenen uzunlukta kalitesinde sorun yaşamadan kullanılabilecek.

  HDMI Kablosundaki Sinyal Bozulmaları Sorunu Tarihe Karışıyor!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et