R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  HDMI Kablosundaki Sinyal Bozulmaları Sorunu Tarihe Karışıyor!

  HDMI kablolarda sıklıkla sinyal aktarımında sorun yaşanıyor. Kronik bir problem olan bu soruna karşı yeni nesil bir çözüm geliştirildi. İşte HDMI sinyalde yaşanan problemleri tarihe karıştıracak o yeni çözümün detayları!

  Yağız Özgün Kocabaş
  Yağız Özgün Kocabaş R10 Editörü
  09.06.2022 21:06 1566 2 dk okuma süresi
  HDMI Kablosundaki Sinyal Bozulmaları Sorunu Tarihe Karışıyor!
  Son Düzenleme:

  Cihazlar arasında görüntü aktarımında kullanılan HDMI kablolarda, uzun yıllardır devam eden ve kronikleşmiş bir sorun bulunuyor. Kullanıcılar televizyon ve alıcı gibi cihazlar için HDMI 2.1 kablosunu 3 metreden daha uzun kullandıklarında problem yaşıyordu. Bu problemde genellikle sinyalde bozulma olarak meydana geliyor. Kullanıcıları alternatif bir çözüm arayışına iten bu soruna genellikle HDMI kablosuna ek bir “harici” güç kaynağının kullanımıyla çözüm sağlanmaya çalışılıyordu.

  HDMI Kablolarla Daha Uzun Mesafede Bağlantı İmkanı Geliyor

  HDMI kabloların uzun mesafeler için kullanılması gerektiğinde artık ekstra bir güç kaynağıyla düşük performanslı bir çözüm oluşturulmasına gerek kalmayacak. Çünkü yeni nesil “HDMI 2.1a Amendment 1” sayesinde bu sorunlar tarihe karışıyor. Bu kabloda çok daha güçlü bir sinyal akışının oluşturulabilmesi mümkün olabilecek. HDMI kablolar için gelen bu yenilik “Cable Power” olarak isimlendiriliyor.

  HDMI kablolara getirilecek bu yeni özellikten yararlanabilmek için kablonun sistem uyumluluğuna sahip olması gerekiyor. Aynı şekilde HDMI kablonun aralarında sinyal aktarımı gerçekleştirdiği her iki cihazında sisteme uyumlu olması gerekiyor.

  Yeni sistem sadece “tek yönde” aktarım sağlıyor. Bu nedenle kullanırken mutlaka yönünün doğru olacak şekilde takılmasına dikkat edilmesi gerekiyor.

  Cable Power Desteklemeyen Cihazlar İçin Çözüm

  HDMI

  Kullanıcının “Cable Power” desteklenmeyen cihazlar içinde ekstra bir çözüm sağlanacak. Buna göre bu cihazlara yönelik olarak “USB Micro-B” ve “Type-C” bağlantı bileşenleri olacak. Oluşturulacak çözüm ile birlikte yıllardan beri devam eden sinyal bozulmalarına bağlı görüntü kalitesindeki düşüşlerin tamamen önüne geçilebilecek.

  Söz konusu özellik, mevcut cihazların çipiyle uyumlu değil. Bu nedenle yeni nesil sisteme uyumlu olan çiplere sahip olacak yeni cihazların üretimi gerekiyor. 

  Gelecek yeni özellik ile birlikte tüm görüntü sistemlerine ilgili görüntü aktarımının hem 4K hem de 8K gibi yüksek çözünürlük kalitesinde olsa dahi kalite kaybı yaşamadan gerçekleştirilebilmesi mümkün olacak.

  HDMI kablosu kullanırken iyi ve sorunsuz bir görüntü aktarımı için kısa olması zorunluluğunu ortadan kaldıracak bu yeni özellik için siz ne düşünüyorsunuz. Görüşlerinizi yorumlar kısmından veya R10.NET Forum’dan iletebilirsiniz.

  2008'den bugüne profesyonel içerik yazarlığı!

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Windows 11 Güncellemesi: SSD Sorunu Giderildi ama Microsoft Defender Zarar Gördü!

  Ağustos 2023'te yayınlanan Windows 11 güncellemesi ile SSD yavaşlama sorununu çözülmüş olsa da Microsoft Defender'da yeni sorunlar ortaya çıktı.

  Kanser Tarihe Karışabilir: Tümörleri Tamamen Öldüren Hap Geliyor!

  Bilim adamları, solid tümörleri hedef alarak yok eden bir kanser öldürücü hap geliştirdi. İlaç, sağlıklı hücrelere hiçbir şekilde zarar vermiyor!

  AMD Ekran Kartlarındaki Boşta Güç Tüketim Sorunun Çözümü VRR Mı?

  VRR özelliğinin etkinleştirilmesi, AMD ekran kartlarının boşta olduğunda yaşadığı yüksek güç tüketimi sorununu çözüyor.

  WhatsApp Bildirim Sesi Gelmiyor Sorunu Nasıl Çözülür 2023 ?

  WhatsApp bildirim sesi iPhone ve Android cihazınızda gelmiyorsa eğer bildirim sesinin açmak yapmanız gereken detaylar rehberimizde göz atabilirsiniz.

  HDMI Kablosundaki Sinyal Bozulmaları Sorunu Tarihe Karışıyor!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et