R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Ekran Kartı Tedarik Durumuna Dair Rapor Yayınlandı! Ekran Kartı Fiyatları Düşecek Mi?

  Teknoloji alanında uzun süredir devam tedarik problemleri özellikle ekran kartlarını etkilemişti. Tedarik problemleri nedeniyle onlarca kart ekran kartlarıyla ilgili sevindiren haber geldi.

  Yağız Özgün Kocabaş Yağız Özgün Kocabaş 09.06.2022 11:40 1250 2 dk okuma süresi
  Ekran Kartı Tedarik Durumuna Dair Rapor Yayınlandı! Ekran Kartı Fiyatları Düşecek Mi?
  Son Düzenleme:

  Teknoloji dünyası son birkaç yıldır önce patlak veren çip krizi nedeniyle üretim bandında ciddi problemler yaşıyor. Çip krizinin etkisiyle birlikte ekran kartlarına kripto para madenciliği(mining) için yüksek sayıda alımların yapılması tedarik sorununu meydana getirmişti. Yaşanan tedarik sorunları nedeniyle de piyasada ekran kartı bulabilmek güç hale gelirken, fiyatlarda buna paralel olarak devasa artış yaşamıştı.

  Uzun süredir devam eden Nvidia, AMD ve Intel cephesinden yapılan açıklamalarla GPU tedarik sorunlarının çözülmeye başlandığı belirtiliyor. Jon Peddie Research' ün (JPR) paylaştığı son “GPU tedarik raporu” ise bu açıklamaları doğruluyor.

  Ekran Kartı Tedarik Sorunu Çözülüyor

  Ekran kartı piyasasında çok uzun zamandır devam eden tedarik probleminin ana kaynaklarının yavaş yavaş kesilmesi ve etkisini kaybetmesiyle birlikte çözümü mümkün oldu. Özellikle de kripto para madenciliği için ekran kartına yoğun talep olması tedarik probleminin en önemli nedenleri arasında yer alıyordu. Ancak 2022 başından beri kripto para piyasasının tarihi düşüşünü yaşamaya başlamasıyla birlikte madenciliğe olan talepte de düşüş yaşandı. Bu konuda uluslararası düzeyde ülkelerin kripto madencilik yasakları da ekran kartlarına bu sebeple var olan talebin düşmesini sağladı.

  ekran kartı

  Kripto para madenciliği için ekran kartı alım talebinin ciddi manada düşmesiyle birlikte ekran kartı tedarikinde yaşanan artış raporlara da yansıdı. Son olarak Jon Peddie Research’ün (JPR) yayınladığı ekran kartı raporu, tedarikte artışı gözler önüne serdi. Raporda 2021 yılına oranla 2022 yılının aynı döneminde ekran kartı tedarik oranlarında %32.2 seviyesinde bir artış yaşandı. 2022’nin ikinci 3 aylık dönemi(Nisan-Haziran) için tedarikte %1.4 artış yaşandığı da raporda belirtilen veriler arasında bulunuyor. 

  2022 yılı için ekran kartlarındaki olumlu tedarik verilerine rağmen son 10 yıllık periyot baz alındığında %4.9 gibi bir düşüş görülüyor. 

  Tedarik Sorunun Çözülmesi Fiyatlara Yansıyor

  Ekran kartı piyasasındaki tedarik problemi çözülmeye başlayınca, uçan ekran kartı fiyatlarında da düşüş yaşanmaya başlandı. Yine rapordan elde edilen veriler ışığında ekran kartı şirketlerinin bu yılın ilk 3 ayında toplam 8.6 Milyar Dolar gibi bir gelir sağladı. Bu rakam 2021’in son 3 ayında 12.4 Milyar Dolar seviyesinde bulunuyordu. Bu rakamlar tedarik problemi çözülünce fiyatların düşmesine bağlı olarak şirketlerin elde edilen gelirinin düştüğünü gösterdiğine somut veri oluşturuyor.

  Rapordan gelen veriler ve piyasalarda gözlemlenebilen düşüşler olumlu olsa da ekran kartı fiyatları için düşüş beklenen seviyede değil. Ancak sürecin yakaladığı ivmede devamını sağlandığında düşüşler hızlanacak. 2022 yılının ikinci yarısında ekran kartı fiyatları için çok daha ciddi düşüşlerin gelmesi öngörülüyor. 

  Ekran kartı piyasasında yaşanan gelişmeler hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından veya R10.NET Forum’dan paylaşabilirsiniz.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Marvel’s Spider-Man Miles Morales PC Sürümü Yayınlandı!

  Sony, uzun süredir merakla beklenen Marvel's Spider Man: Miles Morales PC sürümünü yayınladı. İşte Spider Man Miles Morales fiyatı ve sistem gereksinimleri!

  2022 Kasım Otomobil Fiyatları: 400.000 TL’nin Altında Tek Otomobil Var

  2022 Kasım ayında sıfır araç fiyatlarına yeni zamlar geldi. Buna göre 400.000 TL'nin altında Hyundai i10 dışında sıfır araç kalmadı.

  Müjde: iPhone SE 4 Ekran Özellikleri Ortaya Çıktı!

  Apple, yeni ucuz telefonu iPhone SE 4 ile beraber kullanıcıların gözdesi olmaya aday. Resmi olarak açıklanmasa da iPhone SE 4, OLED veya LCD ekran ile gelecek!

  iOS 16.2 Beta Güncellemesi Yayınlandı!

  Dünya devi Apple, iOS 16.2 Beta ve iPadOS 16.2 Beta güncellemelerini yayınladı. Yeni sürüm, kullanıcıya Freeform ve Stage Manager birçok yeni özellik sunuyor.

  Ekran Kartı Tedarik Durumuna Dair Rapor Yayınlandı! Ekran Kartı Fiyatları Düşecek Mi?

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et