R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Ekran Kartı Tedarik Durumuna Dair Rapor Yayınlandı! Ekran Kartı Fiyatları Düşecek Mi?

  Teknoloji alanında uzun süredir devam tedarik problemleri özellikle ekran kartlarını etkilemişti. Tedarik problemleri nedeniyle onlarca kart ekran kartlarıyla ilgili sevindiren haber geldi.

  Yağız Özgün Kocabaş
  Yağız Özgün Kocabaş R10 Editörü
  09.06.2022 11:40 1539 2 dk okuma süresi
  Ekran Kartı Tedarik Durumuna Dair Rapor Yayınlandı! Ekran Kartı Fiyatları Düşecek Mi?
  Son Düzenleme:

  Teknoloji dünyası son birkaç yıldır önce patlak veren çip krizi nedeniyle üretim bandında ciddi problemler yaşıyor. Çip krizinin etkisiyle birlikte ekran kartlarına kripto para madenciliği(mining) için yüksek sayıda alımların yapılması tedarik sorununu meydana getirmişti. Yaşanan tedarik sorunları nedeniyle de piyasada ekran kartı bulabilmek güç hale gelirken, fiyatlarda buna paralel olarak devasa artış yaşamıştı.

  Uzun süredir devam eden Nvidia, AMD ve Intel cephesinden yapılan açıklamalarla GPU tedarik sorunlarının çözülmeye başlandığı belirtiliyor. Jon Peddie Research' ün (JPR) paylaştığı son “GPU tedarik raporu” ise bu açıklamaları doğruluyor.

  Ekran Kartı Tedarik Sorunu Çözülüyor

  Ekran kartı piyasasında çok uzun zamandır devam eden tedarik probleminin ana kaynaklarının yavaş yavaş kesilmesi ve etkisini kaybetmesiyle birlikte çözümü mümkün oldu. Özellikle de kripto para madenciliği için ekran kartına yoğun talep olması tedarik probleminin en önemli nedenleri arasında yer alıyordu. Ancak 2022 başından beri kripto para piyasasının tarihi düşüşünü yaşamaya başlamasıyla birlikte madenciliğe olan talepte de düşüş yaşandı. Bu konuda uluslararası düzeyde ülkelerin kripto madencilik yasakları da ekran kartlarına bu sebeple var olan talebin düşmesini sağladı.

  ekran kartı

  Kripto para madenciliği için ekran kartı alım talebinin ciddi manada düşmesiyle birlikte ekran kartı tedarikinde yaşanan artış raporlara da yansıdı. Son olarak Jon Peddie Research’ün (JPR) yayınladığı ekran kartı raporu, tedarikte artışı gözler önüne serdi. Raporda 2021 yılına oranla 2022 yılının aynı döneminde ekran kartı tedarik oranlarında %32.2 seviyesinde bir artış yaşandı. 2022’nin ikinci 3 aylık dönemi(Nisan-Haziran) için tedarikte %1.4 artış yaşandığı da raporda belirtilen veriler arasında bulunuyor. 

  2022 yılı için ekran kartlarındaki olumlu tedarik verilerine rağmen son 10 yıllık periyot baz alındığında %4.9 gibi bir düşüş görülüyor. 

  Tedarik Sorunun Çözülmesi Fiyatlara Yansıyor

  Ekran kartı piyasasındaki tedarik problemi çözülmeye başlayınca, uçan ekran kartı fiyatlarında da düşüş yaşanmaya başlandı. Yine rapordan elde edilen veriler ışığında ekran kartı şirketlerinin bu yılın ilk 3 ayında toplam 8.6 Milyar Dolar gibi bir gelir sağladı. Bu rakam 2021’in son 3 ayında 12.4 Milyar Dolar seviyesinde bulunuyordu. Bu rakamlar tedarik problemi çözülünce fiyatların düşmesine bağlı olarak şirketlerin elde edilen gelirinin düştüğünü gösterdiğine somut veri oluşturuyor.

  Rapordan gelen veriler ve piyasalarda gözlemlenebilen düşüşler olumlu olsa da ekran kartı fiyatları için düşüş beklenen seviyede değil. Ancak sürecin yakaladığı ivmede devamını sağlandığında düşüşler hızlanacak. 2022 yılının ikinci yarısında ekran kartı fiyatları için çok daha ciddi düşüşlerin gelmesi öngörülüyor. 

  Ekran kartı piyasasında yaşanan gelişmeler hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından veya R10.NET Forum’dan paylaşabilirsiniz.

  2008'den bugüne profesyonel içerik yazarlığı!

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Katlanabilir iPhone, Huawei Mate X'in Dışa Katlanır Ekranına Benzeyebilir!

  Apple, katlanabilir iPhone modeli için dışa katlanır ekran üzerinde çalışıyor. Bu tasarım, katlanma izini azaltarak daha ince ve şık bir cihaz sunmayı hedefliyor.

  Türk Telekom İnternet Fiyatlarına Zam Yaptı: İşte Yeni Zamlı Fiyatlar!

  Türk Telekom 1 Temmuz 2024'ten itibaren internet ve diğer hizmet fiyatlarına zam yapacak. Yeni fiyatlar %15 artış gösterirken, taahhütlü tarifeler etkilenmeyecek.

  2024 Yılı Pasaport Fiyatları: Güncel Bilgiler ve Başvuru Süreci

  2024 yılı itibarıyla pasaport fiyatları, pasaportunu yenilemek veya sıfırdan başvuru yapmak isteyen birçok kişi tarafından merak edilmektedir.

  Dolar Kuru Bugün Ne Kadar? (16 Mayıs 2024 Dolar - Euro Fiyatları)

  Dolar ve euro kurlarının bugünkü durumu, bankalararası piyasada son veriler, Merkez Bankası'nın haftalık verileri ve döviz rezervlerindeki değişiklikler hakkında kapsamlı bir inceleme.

  Ekran Kartı Tedarik Durumuna Dair Rapor Yayınlandı! Ekran Kartı Fiyatları Düşecek Mi?

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et