R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Oyun Oynayan Çocukların Daha Zeki Olduğu Ortaya Çıktı

  İdeal ekran süresi nedir? Oyun oynamak IQ artırır mı? ABD'deki yeni araştırma, oyunların çocuklar üzerindeki etkisin ele aldı.

  Miraç Yılmaz Miraç Yılmaz 29.05.2022 15:21 1311 2 dk okuma süresi
  Oyun Oynayan Çocukların Daha Zeki Olduğu Ortaya Çıktı
  Son Düzenleme:

  İnsanlar video oyunlarının bir çocuğun üzerinde negatif etkiler yarattığını düşünebilir. Fakat yapılan son araştırmalar bunun tam tersinin doğru olabileceğini savunuyor. Gerçekten de bu konu, bilim insanlarının üzerinde kafa yorduğu bir çalışma oldu.

  Araştırmacıların bildirdiğine göre, çocuklar saatlerce video oyunları oynamaktan IQ üzerinde artış yaşayabilir. Yeni çalışmada 10 ila 12 yaş arası 5.000'den fazla çocukla görüşüldü ve oyunlarının çocukları nasıl etkilediği araştırıldı. 

   Araştırmacılar, 9 ila 10 yaş arasındaki video oyunlara düşük çocukları inceledi. Araştırmaya göre Amerikalı çocuklar, iki yıl arayla IQ testine sokuldu ve zeka puanlarında önemli bir artış yaşadılar. Hatta bu, ortalamanın üzerinde fazladan 2,5 IQ puanına tekabül etti.

  İdeal ekran süresi nedir?

  Scientific Reports dergisinde kısa süre önce yayınlanan makale gündemi sarstı. Araştırmacılar, “Daha fazla video oyunu oynayan çocuklar, iki yıl sonra zekada en fazla kazanım elde eden çocuklardı. Bu, video oyunlarının biliş üzerindeki yararlı bir nedensel etkisinin kanıtıdır” sonucuna vardı.

  İdeal ekran süresi nedir?

  9-10 yaş grubundaki deneklere, genel beyin kabiliyetlerini ölçmek için bir dizi IQ testi uygulandı. Ayrıca TV ve video izlemek, video oyunları oynamak ve sosyal medya ile etkileşim kurmak için ne kadar zaman harcadıkları da soruldu.

  Ortalama olarak; çocuklar günde 2,5 saatini TV izleyerek, yarım saatini sosyal medyada ve bir saatini video oyunları oynayarak geçirdiler. Toplamda bu, ortalama bir çocuk için günde dört saat ve ilk yüzde 25 için altı saat anlamına geliyor. 

  Oyun oynamak IQ artırır mı?

  Daha fazla oyun oynayan çocuklar, bilgisayar başında daha az zaman geçiren yaşıtlarına kıyasla aslında daha zeki değildi.  İki yıl sonra, 5.000'den fazla çocuk zekalarının nasıl değiştiğini görmek için psikolojik testleri tekrarladı.

  Sonuçlar, günlük ortalama bir saatten fazla video oyunu oynayan çocukların, bilgisayar başında daha az zaman geçiren çocuklara göre daha yüksek zeka puanlarına sahip olduğunu gösterdi

  Oyun oynamak için harcanan saat açısından ilk %17'de yer alan bir çocuk, iki yıl boyunca ortalama bir çocuktan yaklaşık 2,5 puan daha fazla IQ yükseltti.

  Bu artış, araştırmacılar hane geliri ve ebeveyn eğitimindeki farklılıklar gibi diğer faktörleri hesaba kattıktan sonra bile önemli kaldı.

  Fazla ekran süresi kötü bir şey mi konusu ise karmaşık. Çocukların zihinleri için hem yararları hem de sakıncaları olabilir. Çalışma için özellikle ekran zamanının zeka üzerindeki etkisiyle ilgilenildi (etkili öğrenme, rasyonel düşünme, karmaşık fikirleri anlama ve yeni durumlara uyum sağlama yeteneği gibi).

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Steam’den Üzen Haber Geldi! Steam Oyun Fiyatlarına Zam!

  Uzun zamandır tüm oyun sektöründen bağımsız zam yapmayan Steam, herkesi üzdü. Steam, açıkladığı son zamla birlikte oyun fiyatlarında %800'ü bulan artış meydana geldi. İşte zamlanan Steam oyunları!

  Twitch Canlı Yayın Tekrarlarını Artık Daha Erken Silecek!

  Twitch, VOD sistemini kullanan yayıncıların arşivlenen yayınlarını izleme süresini kısalttı. Değişiklikle birlikte artık VOD sistemindeki yayın tekrarları en fazla 7 gün izlenebilecek.

  Nvidia Oyun Gelirlerinde Büyük Düşüş Yaşadı!

  Nvidia, teknoloji piyasalarındaki çoğu şirket gibi 2022 yılının 2.çeyrek dönemini negatif tablolarla kapattı. Şirket açıklanan mali raporlarına göre tam %44'ü bulan bir gelir kaybı yaşadı. İşte detaylar!

  Epic Games’in Geçen Haftaki Ücretsiz Oyunu Beklentiyi Düşürdü

  Epic Games, her hafta olduğu gibi geçen haftada oyun tutkunlarına haftanın ücretsiz oyununu paylaştı. İşte o oyun ve özellikleri!

  Oyun Oynayan Çocukların Daha Zeki Olduğu Ortaya Çıktı

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et