R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Musk, ‘Starlink’i Devreye Sokuyoruz’ Sözünü Tuttu: İran İçin Uydular Gönderildi!

  Geçtiğimiz gün İran’da yaşanan olaylardan sonra gerçekleşen internet kesintisiyle ilgili Musk, ABD Dış İşleri Bakanı'na ‘Starlink’i devreye sokuyoruz’ demişti. Sözünü tutan Musk, İran’da internet hizmeti verebilmek için 52 Starlink uydusunu yörüngeye fırlattı.

  Hayrunisa Bayar
  Hayrunisa Bayar R10 Editörü
  25.09.2022 23:24 2696 2 dk okuma süresi
  Musk, ‘Starlink’i Devreye Sokuyoruz’ Sözünü Tuttu: İran İçin Uydular Gönderildi!
  Son Düzenleme:

  Sizlere dün de bildirdiğimiz üzere Elon Musk, SpaceX girişimiyle Mars’a taşınmak adına yörünge testlerinin yapılacağını duyurmuştu. Musk’ın tüm dünyaya internet sağlamayı planladığı Starlink cephesinde de yeni gelişmeler yaşandı.  

  Dünyanın her yerine yüksek hızlı ve kablosuz internet ulaştırmayı amaçlayan SpaceX, 52 Starlink uydusunu yörüngeye fırlattı. Başarılı bir şekilde gönderilen bu uyduyla birlikte artık 3500’e yakın Starlink uydusu, kesintisiz internet sunmayı amaçlıyor. 

  Dünyanın ilk uzay interneti!  

  Sık sık fantastik fikirleriyle gündeme düşen Elon Musk, dünyaya ilk uzay internetini getiren Starlink ile gelişmeye devam ediyor. Kurduğu SpaceX şirketiyle Musk, dünya etrafında bir modem ağı kurarak, kesintisiz interneti herkese ulaştırmayı amaçlıyor. Yani proje, yaşanabilecek doğal afet ve savaş gibi ‘zorlu koşullarda bile herkesin interneti olsun’ fikrini benimsemiş durumda.  

  Paylaşılan bir Tweet'le de İran'da internet hizmeti sunacağını duyuran SpaceX, 52 uyduyu daha fırlatarak, herkesin interneti olsun fikrini destekledi. 

  İran’daki kesintiye karşı Musk’tan internet desteği  

  Hepimizin bildiği üzere geçtiğimiz günlerde İran’da yükselen protestolar sonrası hükümet, interneti kısıtlamıştı. Bunun üzerine sosyal medyada yayılan haberlerle birlikte Musk, harekete geçti. ABD Dış İşleri Bakanı Antony Blinken’in paylaşımına yanıt veren Musk, Starlink’i devreye sokacaklarını söyledi.  

  Sözünü tutan Musk, İran’da aktif internet hizmeti verebilmek için dün 52 Starlink uydusunu daha yörüngeye fırlattı.  

  Fırlatılan uydu sayısı 3500'e yaklaştı

  Dün yapılan fırlatmadan sonra SpaceX’in resmi Twitter hesabı üzerinden uyduların gerekli konumlarda yerini aldığı açıklandı. Şu ana kadar yaklaşık 3500 uyduyu yörüngeye fırlatan Starlink, hedefi büyüttü. Starlink, önümüzdeki süreçte binlerce uyduyu göndererek tüm dünyaya kesintisiz internet getirmeyi amaçlıyor.  

  Starlink nedir?  

  Elon Musk'ın şirketi SpaceX tarafından kurulmuş olan Starlink, tüm dünyaya kablosuz ve yüksek hızda internet sağlamayı amaçlıyor. Bu amaç doğrultusunda SpaceX, ilk kez 2020 yılının Eylül ayında 775 adet Starlink uydusunu yörüngeye fırlattı

  Bir tür uydu takım yıldızı olan Starlink, yaklaşık iki haftalık periyotlarla fırlatma başına 60 civarı uyduyu konuşlandırmaya devam etti. Şu anda ise yaklaşık 3500 Starlink uydusunu fırlatan SpaceX, her geçen gün önemli adımlar atmaya devam ediyor.  

  Peki Musk'ın İran'da yaşanan olaylar sonrası aktif internet hizmeti sağlamak için harekete geçmesi hakkında sizler ne düşünüyorsunuz? 

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Vergi Kararı Ertelendi, Borsa Uçuşa Geçti: Yatırımcılar İçin Yeni Bir Umut Işığı

  Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in borsaya yönelik vergi çalışmalarını erteleme kararı, piyasalarda büyük bir rahatlama yarattı. BIST 100 endeksi, bu açıklamanın ardından ilk işlem gününde yüzde 1,32 artışla güne başladı.

  iOS 18'in Yapay Zeka Özellikleri Sadece Yeni iPhone'lar İçin mi Olacak?

  iOS 18'in yeni yapay zeka özellikleri, sadece A17 Pro işlemcili iPhone 15 Pro ve Pro Max modellerinde kullanılabilir, diğer modeller yararlanamayabilir!

  Apple ve OpenAI, Gelişmiş Siri İçin Anlaşmaya Yakın: İşte Detaylar!

  Apple'ın, iOS 18 için OpenAI ile anlaşarak Siri'yi geliştirmeyi planladığı iddia edildi. Bu iş birliği, Siri'nin karmaşık soruları yanıtlamasını sağlayacak.

  Xiaomi’den Çocuklar İçin Çift Kameralı Yeni Akıllı Saat!

  Xiaomi, çocuklar için çift kameralı MITU Children’s Watch S1'i tanıttı. Güvenlik, sağlık izleme ve eğitici özelliklerle dolu saat, 166 dolardan satışa sunuldu.

  Musk, ‘Starlink’i Devreye Sokuyoruz’ Sözünü Tuttu: İran İçin Uydular Gönderildi!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et