R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Musk, ‘Starlink’i Devreye Sokuyoruz’ Sözünü Tuttu: İran İçin Uydular Gönderildi!

  Geçtiğimiz gün İran’da yaşanan olaylardan sonra gerçekleşen internet kesintisiyle ilgili Musk, ABD Dış İşleri Bakanı'na ‘Starlink’i devreye sokuyoruz’ demişti. Sözünü tutan Musk, İran’da internet hizmeti verebilmek için 52 Starlink uydusunu yörüngeye fırlattı.

  Hayrunisa Bayar Hayrunisa Bayar 25.09.2022 23:24 1268 2 dk okuma süresi
  Musk, ‘Starlink’i Devreye Sokuyoruz’ Sözünü Tuttu: İran İçin Uydular Gönderildi!
  Son Düzenleme:

  Sizlere dün de bildirdiğimiz üzere Elon Musk, SpaceX girişimiyle Mars’a taşınmak adına yörünge testlerinin yapılacağını duyurmuştu. Musk’ın tüm dünyaya internet sağlamayı planladığı Starlink cephesinde de yeni gelişmeler yaşandı.  

  Dünyanın her yerine yüksek hızlı ve kablosuz internet ulaştırmayı amaçlayan SpaceX, 52 Starlink uydusunu yörüngeye fırlattı. Başarılı bir şekilde gönderilen bu uyduyla birlikte artık 3500’e yakın Starlink uydusu, kesintisiz internet sunmayı amaçlıyor. 

  Dünyanın ilk uzay interneti!  

  Sık sık fantastik fikirleriyle gündeme düşen Elon Musk, dünyaya ilk uzay internetini getiren Starlink ile gelişmeye devam ediyor. Kurduğu SpaceX şirketiyle Musk, dünya etrafında bir modem ağı kurarak, kesintisiz interneti herkese ulaştırmayı amaçlıyor. Yani proje, yaşanabilecek doğal afet ve savaş gibi ‘zorlu koşullarda bile herkesin interneti olsun’ fikrini benimsemiş durumda.  

  Paylaşılan bir Tweet'le de İran'da internet hizmeti sunacağını duyuran SpaceX, 52 uyduyu daha fırlatarak, herkesin interneti olsun fikrini destekledi. 

  İran’daki kesintiye karşı Musk’tan internet desteği  

  Hepimizin bildiği üzere geçtiğimiz günlerde İran’da yükselen protestolar sonrası hükümet, interneti kısıtlamıştı. Bunun üzerine sosyal medyada yayılan haberlerle birlikte Musk, harekete geçti. ABD Dış İşleri Bakanı Antony Blinken’in paylaşımına yanıt veren Musk, Starlink’i devreye sokacaklarını söyledi.  

  Sözünü tutan Musk, İran’da aktif internet hizmeti verebilmek için dün 52 Starlink uydusunu daha yörüngeye fırlattı.  

  Fırlatılan uydu sayısı 3500'e yaklaştı

  Dün yapılan fırlatmadan sonra SpaceX’in resmi Twitter hesabı üzerinden uyduların gerekli konumlarda yerini aldığı açıklandı. Şu ana kadar yaklaşık 3500 uyduyu yörüngeye fırlatan Starlink, hedefi büyüttü. Starlink, önümüzdeki süreçte binlerce uyduyu göndererek tüm dünyaya kesintisiz internet getirmeyi amaçlıyor.  

  Starlink nedir?  

  Elon Musk'ın şirketi SpaceX tarafından kurulmuş olan Starlink, tüm dünyaya kablosuz ve yüksek hızda internet sağlamayı amaçlıyor. Bu amaç doğrultusunda SpaceX, ilk kez 2020 yılının Eylül ayında 775 adet Starlink uydusunu yörüngeye fırlattı

  Bir tür uydu takım yıldızı olan Starlink, yaklaşık iki haftalık periyotlarla fırlatma başına 60 civarı uyduyu konuşlandırmaya devam etti. Şu anda ise yaklaşık 3500 Starlink uydusunu fırlatan SpaceX, her geçen gün önemli adımlar atmaya devam ediyor.  

  Peki Musk'ın İran'da yaşanan olaylar sonrası aktif internet hizmeti sağlamak için harekete geçmesi hakkında sizler ne düşünüyorsunuz? 

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Apple, Çocuklar İçin Ücretsiz Bir Kodlama Etkinliği Gerçekleştirecek!

  Apple, çocuklar için Coding Lab for Kids isminde bir etkinlik düzenleyecek. Ücretsiz aktivitelerden oluşacak eğitim, bir hafta sürecek!

  Apple CarPlay İçin En İyi Uygulamalar!

  Apple CarPlay teknolojisinin desteklediği en beğenilen uygulamalar belli oldu. Buna göre geliştirilen uygulamalar arasında bazıları rakiplerini geride bıraktı!

  Tesla Semi İçin Geri Sayım! Elon Musk Menzili Açıkladı

  Elon Musk, Tesla Semi hakkında Twitter üzerinden bilgiler verdi. Tam yük ile 805 km menzile ulaşabilecek Tesle Semi'nin teslimatı 1 Aralık'ta başlayacak.

  Galaksilerin Çarpışması Hubble Uzay Teleskobundan Kaçmadı! Çarpışmanın Fotoğrafları Dünya’ya Gönderildi!

  Hubble Uzay Teleskobu, iki galaksinin çarpışma anı fotoğraflarını çekti. Teleskop, çektiği çarpışma fotoğraflarını Dünya’ya gönderdi.

  Musk, ‘Starlink’i Devreye Sokuyoruz’ Sözünü Tuttu: İran İçin Uydular Gönderildi!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et