R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Mars’a Yerleşmek İçin Bir Adım Daha: Elon Musk SpaceX’in İlk Yörünge Testini Duyurdu!

  İnsanoğlunun uzaya bir adım atmasına yardımcı olacak SpaceX, Mars görevinin ilk yörünge testini gerçekleştirmeye hazırlanıyor. Detaylar haberimizde!

  Hayrunisa Bayar Hayrunisa Bayar 24.09.2022 21:06 1131 2 dk okuma süresi
  Mars’a Yerleşmek İçin Bir Adım Daha: Elon Musk SpaceX’in İlk Yörünge Testini Duyurdu!
  Son Düzenleme:

  SpaceX’in CEO’su Elon Musk tarafından yapılan açıklamaya göre Super Heavy Booster önderliğinde gönderilecek olan SpaceX Starship, yörünge testine hazır.  

  İnsanları Ay'a ve Mars’a götürecek olan Starship gemisi, Super Heavy Booster’tan güç alacak. ‘7’ isimli sürümü sayesinde 33 farklı Raptor 2 motoru taşıyan Super Heavy Booster, uzay aracını dünyanın dışına taşıyacak.  

  Sayısız kriterde incelemeleri tamamlanan SpaceX Starship, ilk yörünge testini Kasım ayında gerçekleştirecek.  

  Test daha erken yapılabilir  

  SpaceX Starship, Elon Musk’ın açıklamaları doğrultusunda Kasım ayından önce, Ekim’de bir deneme yapabilir. Ancak yine de Kasım ayı yörünge testi için daha gerçekçi bir tarih.  

  Starship’in yapacağı yörünge testi ise dünya etrafında bir tur atıldıktan sonra dikey olarak iniş yapması şeklinde gerçekleşecek.  

  Tüm bu yörünge testinin başarılı bir şekilde gerçekleşmesi Musk’ın SpaceX girişimi için oldukça büyük önem taşıyor. Çünkü, sizlerin de bildiği üzere bu proje bir hayli pahalı bir proje. Ayrıca insanların Mars’a seyahatini ve taşınabilmesini amaçladığından, bilim ve uzay dünyası için oldukça büyük bir adım.  

  250 tonu zorlayan Raptor 2 motoru  

  Super Heavy Booster’ın kullandığı Raptor 2 motoru, 250 tonu zorlayabilecek kadar güçlü. Ayrıca tüm bunları yaparken oldukça hızlı bir şekilde kalkışa hazır hale gelmesi de yine en önemli özelliklerinden biri. Raptor 1’e oranla %50 daha ucuza üretilip yeniden kullanılabilir olması da yine dikkat çeken kriterler arasında.  

  Taşınmak 10 yıl sürecek!  

  Elon Musk’ın oldukça fantastik fikirlerinden biri olan ‘Mars’a taşınma’ projesi, oldukça uzun süreli bir aksiyonu gerektiriyor. Çünkü bir toplum oluşturmak için çok sayıda insanın Mars’a taşınması gerektiğinin Musk da farkında!

  Şu anda Mars’a insanları taşıyacak olan araçla ilgili her ne kadar yeni gelişmeler kaydedilse de, insanları taşımak 10 yılı aşacak. Musk’ın hesaplamalarına göre Mars’ta kendini idare edebilecek bir toplum kurabilmek için 10 yıl boyunca haftada 20 kalkış yapılması gerekiyor. Ancak tabi ki daha bunları görmek için fazla süre ve geçilmesi gereken yörünge testleri var.  

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Apple, Çocuklar İçin Ücretsiz Bir Kodlama Etkinliği Gerçekleştirecek!

  Apple, çocuklar için Coding Lab for Kids isminde bir etkinlik düzenleyecek. Ücretsiz aktivitelerden oluşacak eğitim, bir hafta sürecek!

  Apple CarPlay İçin En İyi Uygulamalar!

  Apple CarPlay teknolojisinin desteklediği en beğenilen uygulamalar belli oldu. Buna göre geliştirilen uygulamalar arasında bazıları rakiplerini geride bıraktı!

  Tesla Semi İçin Geri Sayım! Elon Musk Menzili Açıkladı

  Elon Musk, Tesla Semi hakkında Twitter üzerinden bilgiler verdi. Tam yük ile 805 km menzile ulaşabilecek Tesle Semi'nin teslimatı 1 Aralık'ta başlayacak.

  Elon Musk’tan iPhone ve Android'e Gözdağı! Kendi Telefonunu Üreterek Dev Şirketleri Zora Mı Sokacak?

  Twitter'ın App Store ve Google Play’den kaldırılması dedikoduları Musk’ı sinirlendirdi. Musk, bu dedikoduları kendi telefonunu çıkarma tehdidi ile cevapladı.

  Mars’a Yerleşmek İçin Bir Adım Daha: Elon Musk SpaceX’in İlk Yörünge Testini Duyurdu!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et