R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Mars’a Yerleşmek İçin Bir Adım Daha: Elon Musk SpaceX’in İlk Yörünge Testini Duyurdu!

  İnsanoğlunun uzaya bir adım atmasına yardımcı olacak SpaceX, Mars görevinin ilk yörünge testini gerçekleştirmeye hazırlanıyor. Detaylar haberimizde!

  Hayrunisa Bayar
  Hayrunisa Bayar R10 Editörü
  24.09.2022 21:06 2602 2 dk okuma süresi
  Mars’a Yerleşmek İçin Bir Adım Daha: Elon Musk SpaceX’in İlk Yörünge Testini Duyurdu!
  Son Düzenleme:

  SpaceX’in CEO’su Elon Musk tarafından yapılan açıklamaya göre Super Heavy Booster önderliğinde gönderilecek olan SpaceX Starship, yörünge testine hazır.  

  İnsanları Ay'a ve Mars’a götürecek olan Starship gemisi, Super Heavy Booster’tan güç alacak. ‘7’ isimli sürümü sayesinde 33 farklı Raptor 2 motoru taşıyan Super Heavy Booster, uzay aracını dünyanın dışına taşıyacak.  

  Sayısız kriterde incelemeleri tamamlanan SpaceX Starship, ilk yörünge testini Kasım ayında gerçekleştirecek.  

  Test daha erken yapılabilir  

  SpaceX Starship, Elon Musk’ın açıklamaları doğrultusunda Kasım ayından önce, Ekim’de bir deneme yapabilir. Ancak yine de Kasım ayı yörünge testi için daha gerçekçi bir tarih.  

  Starship’in yapacağı yörünge testi ise dünya etrafında bir tur atıldıktan sonra dikey olarak iniş yapması şeklinde gerçekleşecek.  

  Tüm bu yörünge testinin başarılı bir şekilde gerçekleşmesi Musk’ın SpaceX girişimi için oldukça büyük önem taşıyor. Çünkü, sizlerin de bildiği üzere bu proje bir hayli pahalı bir proje. Ayrıca insanların Mars’a seyahatini ve taşınabilmesini amaçladığından, bilim ve uzay dünyası için oldukça büyük bir adım.  

  250 tonu zorlayan Raptor 2 motoru  

  Super Heavy Booster’ın kullandığı Raptor 2 motoru, 250 tonu zorlayabilecek kadar güçlü. Ayrıca tüm bunları yaparken oldukça hızlı bir şekilde kalkışa hazır hale gelmesi de yine en önemli özelliklerinden biri. Raptor 1’e oranla %50 daha ucuza üretilip yeniden kullanılabilir olması da yine dikkat çeken kriterler arasında.  

  Taşınmak 10 yıl sürecek!  

  Elon Musk’ın oldukça fantastik fikirlerinden biri olan ‘Mars’a taşınma’ projesi, oldukça uzun süreli bir aksiyonu gerektiriyor. Çünkü bir toplum oluşturmak için çok sayıda insanın Mars’a taşınması gerektiğinin Musk da farkında!

  Şu anda Mars’a insanları taşıyacak olan araçla ilgili her ne kadar yeni gelişmeler kaydedilse de, insanları taşımak 10 yılı aşacak. Musk’ın hesaplamalarına göre Mars’ta kendini idare edebilecek bir toplum kurabilmek için 10 yıl boyunca haftada 20 kalkış yapılması gerekiyor. Ancak tabi ki daha bunları görmek için fazla süre ve geçilmesi gereken yörünge testleri var.  

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Samsung Galaxy Z Fold 6 İlk Defa Görüntülendi: İşte Yeni Tasarımı!

  Samsung Galaxy Z Fold 6'nın canlı görüntüleri ortaya çıktı. Yeni tasarımı, daha kompakt yapısı ve geliştirilmiş özellikleri ile dikkat çekiyor.

  Vergi Kararı Ertelendi, Borsa Uçuşa Geçti: Yatırımcılar İçin Yeni Bir Umut Işığı

  Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in borsaya yönelik vergi çalışmalarını erteleme kararı, piyasalarda büyük bir rahatlama yarattı. BIST 100 endeksi, bu açıklamanın ardından ilk işlem gününde yüzde 1,32 artışla güne başladı.

  Microsoft, Windows 11 24H2 Güncellemesini Durdurdu: Hatalarla Dolu Bir Sürüm!

  Microsoft, hatalar nedeniyle Windows 11 24H2 güncellemesini durdurdu. Güncelleme, performans sorunları ve VPN hataları gibi problemler içeriyor.

  Diablo IV'ün İlk Genişleme Paketi Duyuruldu: İşte Fragmanı ve Çıkış Tarihi!

  Diablo IV'ün ilk genişleme paketi 'Vessel of Hatred' 8 Ekim'de çıkıyor. Yeni Spiritborn sınıfı, Nahantu ormanı gibi yenilikle dolu paket için ön siparişler başladı.

  Mars’a Yerleşmek İçin Bir Adım Daha: Elon Musk SpaceX’in İlk Yörünge Testini Duyurdu!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et