R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Mars’a Yerleşmek İçin Bir Adım Daha: Elon Musk SpaceX’in İlk Yörünge Testini Duyurdu!

  İnsanoğlunun uzaya bir adım atmasına yardımcı olacak SpaceX, Mars görevinin ilk yörünge testini gerçekleştirmeye hazırlanıyor. Detaylar haberimizde!

  Hayrunisa Bayar
  Hayrunisa Bayar R10 Editörü
  24.09.2022 21:06 2384 2 dk okuma süresi
  Mars’a Yerleşmek İçin Bir Adım Daha: Elon Musk SpaceX’in İlk Yörünge Testini Duyurdu!
  Son Düzenleme:

  SpaceX’in CEO’su Elon Musk tarafından yapılan açıklamaya göre Super Heavy Booster önderliğinde gönderilecek olan SpaceX Starship, yörünge testine hazır.  

  İnsanları Ay'a ve Mars’a götürecek olan Starship gemisi, Super Heavy Booster’tan güç alacak. ‘7’ isimli sürümü sayesinde 33 farklı Raptor 2 motoru taşıyan Super Heavy Booster, uzay aracını dünyanın dışına taşıyacak.  

  Sayısız kriterde incelemeleri tamamlanan SpaceX Starship, ilk yörünge testini Kasım ayında gerçekleştirecek.  

  Test daha erken yapılabilir  

  SpaceX Starship, Elon Musk’ın açıklamaları doğrultusunda Kasım ayından önce, Ekim’de bir deneme yapabilir. Ancak yine de Kasım ayı yörünge testi için daha gerçekçi bir tarih.  

  Starship’in yapacağı yörünge testi ise dünya etrafında bir tur atıldıktan sonra dikey olarak iniş yapması şeklinde gerçekleşecek.  

  Tüm bu yörünge testinin başarılı bir şekilde gerçekleşmesi Musk’ın SpaceX girişimi için oldukça büyük önem taşıyor. Çünkü, sizlerin de bildiği üzere bu proje bir hayli pahalı bir proje. Ayrıca insanların Mars’a seyahatini ve taşınabilmesini amaçladığından, bilim ve uzay dünyası için oldukça büyük bir adım.  

  250 tonu zorlayan Raptor 2 motoru  

  Super Heavy Booster’ın kullandığı Raptor 2 motoru, 250 tonu zorlayabilecek kadar güçlü. Ayrıca tüm bunları yaparken oldukça hızlı bir şekilde kalkışa hazır hale gelmesi de yine en önemli özelliklerinden biri. Raptor 1’e oranla %50 daha ucuza üretilip yeniden kullanılabilir olması da yine dikkat çeken kriterler arasında.  

  Taşınmak 10 yıl sürecek!  

  Elon Musk’ın oldukça fantastik fikirlerinden biri olan ‘Mars’a taşınma’ projesi, oldukça uzun süreli bir aksiyonu gerektiriyor. Çünkü bir toplum oluşturmak için çok sayıda insanın Mars’a taşınması gerektiğinin Musk da farkında!

  Şu anda Mars’a insanları taşıyacak olan araçla ilgili her ne kadar yeni gelişmeler kaydedilse de, insanları taşımak 10 yılı aşacak. Musk’ın hesaplamalarına göre Mars’ta kendini idare edebilecek bir toplum kurabilmek için 10 yıl boyunca haftada 20 kalkış yapılması gerekiyor. Ancak tabi ki daha bunları görmek için fazla süre ve geçilmesi gereken yörünge testleri var.  

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Elon Musk'tan Twitter Kullanıcılarını Şaşırtan Karar: Ücretli Özellikler Artıyor

  Elon Musk'ın Twitter'ı satın almasından sonra pek çok değişiklik gündeme geldi. Geçen hafta Twitter'ın değerlendirmesinin düşük olmasının ardından bugün de Elon Musk ücretli kullanıcılara daha fazla özellik sunmak için çalışıyor.

  Vivo S17 Serisi 16 GB Ram ile Geliyor! İşte İlk Bilgiler

  Vivo S17 serisi hakkında ilk bilgiler ortaya çıktı. Son raporlar, Vivo'nun üç yeni akıllı telefon modeli olan S17, S17 Pro ve S17e'yi 2023'ün üçüncü çeyreğinde piyasaya sürmeye hazırlandığını gösteriyor.

  Elon Musk Açıklıyor: Twitter'ın Değeri Neden Düştü?

  Elon Musk, geçtiğimiz yıl 44 milyar dolara satın aldığı Twitter'ın değerinin yarı yarıya düşmesine dikkat çekti.

  GitHub, Copilot X'i Duyurdu: Yazılımcılar İçin Devrim Niteliğinde Yenilikler

  GitHub, yazılım geliştirme alanında lider platform olma özelliğini sürdürürken, Copilot X ile yapay zeka odaklı yazılım geliştirme konusunda büyük bir adım atmaya hazırlanıyor.

  Mars’a Yerleşmek İçin Bir Adım Daha: Elon Musk SpaceX’in İlk Yörünge Testini Duyurdu!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et