R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Bilim İnsanları Atom ve Mini Lazerler Kullanarak "Atomik Televizyon" Geliştirdiler!

  Araştırmacılar 480i çözünürlük standardını taşıyan bir video sinyali iletmek için atom ve mini lazerleri kullandıkları bir atomik televizyon geliştirdiler!

  Baran GÜNEŞ
  Baran GÜNEŞ R10 Editörü
  09.10.2022 19:36 3772 2 dk okuma süresi
  Bilim İnsanları Atom ve Mini Lazerler Kullanarak "Atomik Televizyon" Geliştirdiler!
  Son Düzenleme:

  Araştırmacılar 480i çözünürlük standardını taşıyan bir video sinyali iletmek için atom ve mini lazerleri kullandıkları bir atomik televizyon geliştirdiler. Bu doğrultuda güncel teknoloji esasıyla birlikte iki renkli lazer ışınları, gaz halinde rubidyum atomlarından oluşan bir maddeye gönderiliyor. Sonrasında “Rydberg atomları” şeklinde tabir edilen durum ortaya çıkıyor. 

  İsveçli spektroskopist J. R. Rydberg tarafından açıklanan duruma göre bir atomun enerjiyi emmesi ile birlikte oluşuyor. Sonrasında elektronlar çekirdeğin etrafında daha geniş bir açıyla dönmeye başlıyor. Bu durum sonrasında atomlar, daha gergin bir hal alıyor. Elektromanyetik açıdan bakıldığında da daha duyarlı bir hale geldiği gözlemleniyor.

  Atom bulutu nasıl hazırlanıyor?

  Öncelikle radyo sinyali kullanımı ve Rydberg atomlarında gerçekleşen enerji kaymaları üzerine referans çizgileri belirlenir. Ardından orijinal sinyali modüle etmek adına bir yayın akışı beslemesi eklenir. Son olarak ise bir korno anteni yardımıyla frekans iletilir.

  Bir deneyde araştırmacılar, atomların birbiri sırasınca geçen lazer ışınlarını test ederek video sinyalinin çıkarımı sağlandı. Ardından ekran daha uygun bir formata dönüştürüldü. Kurulum sonrasında yayın akışı kamera ve bir oyun konsolu yardımıyla beslemeler kullanılarak deney süreci tamamlandı. Sistemin başarılı olması adına test ekibinin lazer ışınlarının boyutunu tam olarak elde etmesi gerekiyordu. Bilim insanlarının yayınladıkları makalede "Işın boyutu, atomların etkileşim hacminde kaldığı ortalama süreyi etkiler, bu da alıcının bant genişliğiyle ters orantılıdır" açıklaması görüldü.

  "Rydberg atom sensörleriyle birlikte video akışını nasıl oluşturabileceğimizi tespit ettik."

  ABD'de bulunan NIST (Ulusal Standartlar ve Teknoloji Enstitüsü) elektrik mühendisi Holloway, “Rydberg atom sensörleri sayesinde yayın akışını nasıl sağlayabileceğimizi bulduk” dedi. Konuşmasının devamında “Temel olarak bir video oyununu sinyale aktardık ve küçük atomlarla onu tespit ettik. Verilen sonuç doğrudan televizyona geçti” sözlerini de ekledi.

  Bilim insanları, gelecekte bu sistemin daha da geliştirilebileceğini söylüyor. Bu teknolojinin gelişimiyle birlikte 480i çözünürlüğünün belirsiz olduğu fakat oranın artırılabileceği belirtildi. Aynı prensipler doğrultusunda lazerlerin yeniden kalibre edilerek ses ve video sinyallerinin hızlıca alımı sağlanacak. 

  Düşünüyorum, yaşıyorum, yazıyorum...

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  Tüm Yorumlar
  Toplam 2 Yorum
  • Bip
   Bip 1 yıl önce
   Devamını bekliyoruz 👏🏻
  • Gokdeniz_ats
   Gokdeniz_ats 1 yıl önce
   Devamını bekletiz

  İlgili İçerikler:

  Almanya İskoçya maç özeti ve golleri izle! Almanya İskoçya maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti?

  EURO 2024'ün açılış maçında Almanya, İskoçya'yı 5-1 gibi ezici bir skorla mağlup ederek turnuvaya fırtına gibi başladı. Münih'teki Allianz Arena'da oynanan maçta Almanya, golleriyle futbolseverlere unutulmaz bir gece yaşattı.

  Bugün ve Yarın Oynanacak EURO 2024 Maçları! EURO Maç Takvimine Göre Kimin, Ne Zaman Maçı Var?

  Almanya'nın ev sahipliğinde düzenlenen 17. Avrupa Futbol Şampiyonası (EURO 2024) büyük bir heyecanla başlıyor. İşte bugün ve yarın oynanacak EURO 2024 maçlarının detayları ve Türkiye'nin maç takvimi.

  Kredi Kartlarında Devrim: Alışverişte Kart Numarası ve Şifre Girme Devri Sona Eriyor!

  Mastercard, 2030 itibarıyla Avrupa'da kart numarası yerine token kullanımına geçerek dolandırıcılık riskini azaltacak ve online ödemeleri daha güvenli hale getirecek.

  Kurban Bayramı'nda Bankalar ve Borsa Tatilde: EFT ve Havale İşlemlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

  Kurban Bayramı tatili yaklaşırken, bankaların ve Borsa İstanbul'un çalışma saatleri merak konusu oluyor. Bayram boyunca banka şubeleri kapalı olacak ancak dijital bankacılık hizmetleri devam edecek. EFT işlemleri tatil sonrası ilk iş gününde gerçekleşecek

  Bilim İnsanları Atom ve Mini Lazerler Kullanarak "Atomik Televizyon" Geliştirdiler!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et