R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Bilim İnsanları Atom ve Mini Lazerler Kullanarak "Atomik Televizyon" Geliştirdiler!

  Araştırmacılar 480i çözünürlük standardını taşıyan bir video sinyali iletmek için atom ve mini lazerleri kullandıkları bir atomik televizyon geliştirdiler!

  Baran GÜNEŞ Baran GÜNEŞ 09.10.2022 19:36 1628 2 dk okuma süresi
  Bilim İnsanları Atom ve Mini Lazerler Kullanarak "Atomik Televizyon" Geliştirdiler!
  Son Düzenleme:

  Araştırmacılar 480i çözünürlük standardını taşıyan bir video sinyali iletmek için atom ve mini lazerleri kullandıkları bir atomik televizyon geliştirdiler. Bu doğrultuda güncel teknoloji esasıyla birlikte iki renkli lazer ışınları, gaz halinde rubidyum atomlarından oluşan bir maddeye gönderiliyor. Sonrasında “Rydberg atomları” şeklinde tabir edilen durum ortaya çıkıyor. 

  İsveçli spektroskopist J. R. Rydberg tarafından açıklanan duruma göre bir atomun enerjiyi emmesi ile birlikte oluşuyor. Sonrasında elektronlar çekirdeğin etrafında daha geniş bir açıyla dönmeye başlıyor. Bu durum sonrasında atomlar, daha gergin bir hal alıyor. Elektromanyetik açıdan bakıldığında da daha duyarlı bir hale geldiği gözlemleniyor.

  Atom bulutu nasıl hazırlanıyor?

  Öncelikle radyo sinyali kullanımı ve Rydberg atomlarında gerçekleşen enerji kaymaları üzerine referans çizgileri belirlenir. Ardından orijinal sinyali modüle etmek adına bir yayın akışı beslemesi eklenir. Son olarak ise bir korno anteni yardımıyla frekans iletilir.

  Bir deneyde araştırmacılar, atomların birbiri sırasınca geçen lazer ışınlarını test ederek video sinyalinin çıkarımı sağlandı. Ardından ekran daha uygun bir formata dönüştürüldü. Kurulum sonrasında yayın akışı kamera ve bir oyun konsolu yardımıyla beslemeler kullanılarak deney süreci tamamlandı. Sistemin başarılı olması adına test ekibinin lazer ışınlarının boyutunu tam olarak elde etmesi gerekiyordu. Bilim insanlarının yayınladıkları makalede "Işın boyutu, atomların etkileşim hacminde kaldığı ortalama süreyi etkiler, bu da alıcının bant genişliğiyle ters orantılıdır" açıklaması görüldü.

  "Rydberg atom sensörleriyle birlikte video akışını nasıl oluşturabileceğimizi tespit ettik."

  ABD'de bulunan NIST (Ulusal Standartlar ve Teknoloji Enstitüsü) elektrik mühendisi Holloway, “Rydberg atom sensörleri sayesinde yayın akışını nasıl sağlayabileceğimizi bulduk” dedi. Konuşmasının devamında “Temel olarak bir video oyununu sinyale aktardık ve küçük atomlarla onu tespit ettik. Verilen sonuç doğrudan televizyona geçti” sözlerini de ekledi.

  Bilim insanları, gelecekte bu sistemin daha da geliştirilebileceğini söylüyor. Bu teknolojinin gelişimiyle birlikte 480i çözünürlüğünün belirsiz olduğu fakat oranın artırılabileceği belirtildi. Aynı prensipler doğrultusunda lazerlerin yeniden kalibre edilerek ses ve video sinyallerinin hızlıca alımı sağlanacak. 

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  Tüm Yorumlar
  Toplam 2 Yorum
  • Bip
   Bip 1 ay önce
   Devamını bekliyoruz 👏🏻
  • Gokdeniz_ats
   Gokdeniz_ats 1 ay önce
   Devamını bekletiz

  İlgili İçerikler:

  2022’nin En İyi App Store Uygulama ve Oyunları Belli Oldu!

  App Store'da 2022 yılının en iyilerini Apple CEO'su Tim Cook açıkladı. İşte Apple tarafından açıklanan 2022'nin App Store en iyi uygulama ve oyunları!

  Elon Musk’tan iPhone ve Android'e Gözdağı! Kendi Telefonunu Üreterek Dev Şirketleri Zora Mı Sokacak?

  Twitter'ın App Store ve Google Play’den kaldırılması dedikoduları Musk’ı sinirlendirdi. Musk, bu dedikoduları kendi telefonunu çıkarma tehdidi ile cevapladı.

  Hive Social Nedir?

  Hive Social, yakın dönemde popülerlik kazanan ve Instagram, Twitter, hatta MySpace'in bazı tanıdık öğelerini birleştiren bir sosyal medya platformudur.

  Marvel’s Spider-Man Miles Morales PC Sürümü Yayınlandı!

  Sony, uzun süredir merakla beklenen Marvel's Spider Man: Miles Morales PC sürümünü yayınladı. İşte Spider Man Miles Morales fiyatı ve sistem gereksinimleri!

  Bilim İnsanları Atom ve Mini Lazerler Kullanarak "Atomik Televizyon" Geliştirdiler!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et