R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Bilim İnsanları Atom ve Mini Lazerler Kullanarak "Atomik Televizyon" Geliştirdiler!

  Araştırmacılar 480i çözünürlük standardını taşıyan bir video sinyali iletmek için atom ve mini lazerleri kullandıkları bir atomik televizyon geliştirdiler!

  Baran GÜNEŞ
  Baran GÜNEŞ R10 Editörü
  09.10.2022 19:36 3723 2 dk okuma süresi
  Bilim İnsanları Atom ve Mini Lazerler Kullanarak "Atomik Televizyon" Geliştirdiler!
  Son Düzenleme:

  Araştırmacılar 480i çözünürlük standardını taşıyan bir video sinyali iletmek için atom ve mini lazerleri kullandıkları bir atomik televizyon geliştirdiler. Bu doğrultuda güncel teknoloji esasıyla birlikte iki renkli lazer ışınları, gaz halinde rubidyum atomlarından oluşan bir maddeye gönderiliyor. Sonrasında “Rydberg atomları” şeklinde tabir edilen durum ortaya çıkıyor. 

  İsveçli spektroskopist J. R. Rydberg tarafından açıklanan duruma göre bir atomun enerjiyi emmesi ile birlikte oluşuyor. Sonrasında elektronlar çekirdeğin etrafında daha geniş bir açıyla dönmeye başlıyor. Bu durum sonrasında atomlar, daha gergin bir hal alıyor. Elektromanyetik açıdan bakıldığında da daha duyarlı bir hale geldiği gözlemleniyor.

  Atom bulutu nasıl hazırlanıyor?

  Öncelikle radyo sinyali kullanımı ve Rydberg atomlarında gerçekleşen enerji kaymaları üzerine referans çizgileri belirlenir. Ardından orijinal sinyali modüle etmek adına bir yayın akışı beslemesi eklenir. Son olarak ise bir korno anteni yardımıyla frekans iletilir.

  Bir deneyde araştırmacılar, atomların birbiri sırasınca geçen lazer ışınlarını test ederek video sinyalinin çıkarımı sağlandı. Ardından ekran daha uygun bir formata dönüştürüldü. Kurulum sonrasında yayın akışı kamera ve bir oyun konsolu yardımıyla beslemeler kullanılarak deney süreci tamamlandı. Sistemin başarılı olması adına test ekibinin lazer ışınlarının boyutunu tam olarak elde etmesi gerekiyordu. Bilim insanlarının yayınladıkları makalede "Işın boyutu, atomların etkileşim hacminde kaldığı ortalama süreyi etkiler, bu da alıcının bant genişliğiyle ters orantılıdır" açıklaması görüldü.

  "Rydberg atom sensörleriyle birlikte video akışını nasıl oluşturabileceğimizi tespit ettik."

  ABD'de bulunan NIST (Ulusal Standartlar ve Teknoloji Enstitüsü) elektrik mühendisi Holloway, “Rydberg atom sensörleri sayesinde yayın akışını nasıl sağlayabileceğimizi bulduk” dedi. Konuşmasının devamında “Temel olarak bir video oyununu sinyale aktardık ve küçük atomlarla onu tespit ettik. Verilen sonuç doğrudan televizyona geçti” sözlerini de ekledi.

  Bilim insanları, gelecekte bu sistemin daha da geliştirilebileceğini söylüyor. Bu teknolojinin gelişimiyle birlikte 480i çözünürlüğünün belirsiz olduğu fakat oranın artırılabileceği belirtildi. Aynı prensipler doğrultusunda lazerlerin yeniden kalibre edilerek ses ve video sinyallerinin hızlıca alımı sağlanacak. 

  Düşünüyorum, yaşıyorum, yazıyorum...

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  Tüm Yorumlar
  Toplam 2 Yorum
  • Bip
   Bip 1 yıl önce
   Devamını bekliyoruz 👏🏻
  • Gokdeniz_ats
   Gokdeniz_ats 1 yıl önce
   Devamını bekletiz

  İlgili İçerikler:

  Apple'ın Yeni iPad Pro ve iPad Air Modelleri Geliyor: İşte Beklenen Özellikler!

  Apple'ın yeni iPad Pro ve iPad Air modelleri yakında! OLED ekranlar ve güçlü M3 çipi ile teknoloji dünyasında yeni bir dönem başlıyor.

  PlayStation Portal Türkiye’de: Fiyatı ve Çıkış Tarihi Belli Oldu!

  Sony Türkiye garantisi altında ve Bilkom güvencesiyle piyasaya sürülecek olan PS Portal'ın Türkiye'deki satış fiyatı ve lansman tarihi duyuruldu.

  Samsung ve Google'dan Dev İş Birliği: Yeni Galaxy Chromebook Yenilikleriyle Geliyor!

  Samsung ve Google iş birliği genişliyor. Yeni Galaxy Chromebook, Google Assistant tuşu ile teknoloji dünyasına yenilik getiriyor.

  Xiaomi 14 Ultra'nın Tüm Özellikleri Sızdırıldı: İşte Tasarımı ve Özellikleri!

  MWC 2024'te 25 Şubat'ta tanıtımı öngörülen Xiaomi 14 Ultra'ya ait yeni görseller ve detaylı özellikler ortaya çıktı. İşte bu cihazın dikkat çeken özellikleri!

  Bilim İnsanları Atom ve Mini Lazerler Kullanarak "Atomik Televizyon" Geliştirdiler!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et