R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Aziz Sancar’ın Önemli Keşfiyle Beyin Kanseri Tedavi Edilebilir

  Prof. Dr. Aziz Sancar beyin kanserinin tedavisi için önemli bir adım attı.

  Elif Toy
  Elif Toy R10 Editörü
  22.08.2022 14:34 1350 2 dk okuma süresi
  Aziz Sancar’ın Önemli Keşfiyle Beyin Kanseri Tedavi Edilebilir
  Son Düzenleme:

  Prof. Dr. Aziz Sancar, son çalışmaları ile beyin tümörü tedavisiyle ilgili bir keşfe imza attı. Rastlantısal bir şekilde gerçekleşen bu buluş, Nobel Bilim Ödülü sahibi Sancar tarafından açıklandı. Sancar, Türkiye’deki ilk ve tek Nobel Bilim Ödülü sahibi olarak da biliniyor.

  DNA Onarım Sistemi ile ilgili bir merak üzerine ortaya çıktı.

  Beyin kanseri

  2015 yılında DNA üzerine yaptığı çalışmalarla ödül alan Sancar, şimdi de yeni buluşuyla gündemde. Prof. Dr. Aziz Sancar, DNA molekülü üzerine araştırma yaparken “EdU molekülününbeyin kanserinde kullanılabileceğini keşfetti. 

  Sancar’ın DNA’ların nasıl yenilendiği ve hücreleri koruduğu ile ilgili çeşitli çalışmaları var. Bu konuda genetik bir harita çıkaran Prof. Dr. Sancar, ödüle layık görülmüştü.

  Cumhuriyet Gazetesinde yayımlanan Orhan Bursalı’nın haberi ise önemli bir gelişmeyi gösteriyor. Habere göre Sancar, yaptığı çalışmalarda DNA molekülleri ile ilgili araştırma yaparkan bir keşifte bulundu. Beyin kanserini tedavi edebilecek bir molekül ile karşılaştı. Bu durum hem bilim dünyasında hem de sağlık alanında umut ışığı oldu!

  Bu buluşu sürpriz olarak değerlendirdi

  DNA molekülü

  Sancar, ekibi ile birlikte yaptığı bu çalışmaları sürpriz olarak değerlendirdi. DNA molekülleri ile ilgili çeşitli çalışmalarda bulunan ekip, şans eseri EdU molekülünü buldu. Bu molekülün kanser hücrelerini yok edebilme özelliğini keşfettiler.

  Çalışmanın bulguları Amerikan Bilimler Akademisi’nin dergisi olan PNAS’ta yayımlandı.

  Sancar, dergide yayımlanan bulgularda keşfi üzerinde biraz bilgi verdi. Verilen bilgilere göre başka bir deney yaparken sürpriz bir şekilde bu buluş ile karşılaşıldı. Buluş, DNA’da zarar gören "26 nükleotitli" bölümü çıkarıp onarıyor. “İnsan Nükleotit Eksizyon Onarım Sistemi” olarak isimlendirilen bu sistem, bir testle ortaya çıktı.

  Testte EdU molekülünü kullandıklarını söyleyen Sancar, şok edici bir sonuçla karşılaştıklarını ifade etti. Bu molekülün sağlam hücre üzerinde test edilmesi de ayrı bir odak nokta. Çünkü hücreler, verilen molekül ile kendi kendine bir yenilenme sürecine girdi. Buradan kanserli hücrelerin de onarılabileceği çıkarımına ulaşan ekip, heyecanını dile getirdi.

  Günümüzde kanser tedavi şekilleri:
  Kemoterapi
  Ozon tedavisi
  Radyoterapi
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Galaxy Tab A8 İçin Önemli Güncelleme: Android 13 Yakında Kullanıma Sunuluyor!

  Samsung, Android 13 tabanlı "One UI 5.0" güncellemesi alan model sayısını arttırmaya devam ediyor. Uyumlu olan modelleri için sırayla güncelleme yayınlanıyor. Android 13 güncellemesi son olarak Galaxy Tab A8'a geliyor.

  iOS 15.7 Sürümü için Apple’dan Önemli Karar!

  Apple, yeni güncelleme ile beraber iOS 15.7.1 sürümünü yayınladı. Yayınlanan yeni sürüm ile beraber 15.7 sürümüne geçiş de engellenmiş oldu.

  Google, Mobil Aramada 5 Önemli Değişiklik Yapacak

  Google, mobil aramada beş farklı değişiklik yaparak kullanıcı deneyimini iyileştirecek. Mobil uygulamaya gelişmiş sorgu iyileştirmeleri ve aramaları kolaylaştıran çeşitli özellikler eklenecek.

  Ağız Kanseri

  Ağız kanseri belirtilerini araştıranlar, bu kanser türünün tedavisini de sorguluyor. Kapsamlı içeriğimiz ile birlikte, merak edilenlerin tümüne cevap bulabileceksiniz.

  Aziz Sancar’ın Önemli Keşfiyle Beyin Kanseri Tedavi Edilebilir

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et