R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Yatırım Bankasından Anket: Gençler Ezici Bir Çoğunlukla iPhone Kullanıyormuş!

  Bir yatırım bankası tarafından yapılan anket, ABD’li gençlerin bir numaralı tercihinin iPhone olduğunu ortaya koydu. Verilere göre ABD’li gençlerin neredeyse tamamı bir iPhone kullanıcısı! Detaylar haberimizde!

  Hayrunisa Bayar
  Hayrunisa Bayar R10 Editörü
  12.10.2022 15:01 1510 2 dk okuma süresi
  Yatırım Bankasından Anket: Gençler Ezici Bir Çoğunlukla iPhone Kullanıyormuş!
  Son Düzenleme:

  Piper Sandler Companies isimli yatırım bankası, 14.500 ABD’li gencin yer aldığı bir araştırma gerçekleştirdi. Yapılan araştırmanın konusu ise ‘gençlerin en çok kullandığı akıllı telefon hangisi’ sorusuna cevap verdi.  

  Ancak işin tuhaf kısmı, gençlerde yapılan bu araştırma, oldukça önemli bir detayı daha ortaya koydu. Ankete göre resmen ABD’de iPhone dışında telefon kullanan hiç genç yok!  

  iPhone kullanımı 2 katına çıkmış!

  Piper Sandler, 10 yılı aşkın bir süredir gençler üzerinde anketler yapmaya devam ediyor. En çok kullanılan akıllı telefonun hangisi olduğunu gösteren bu anket ise 15.8 yaş ortalamasıyla 47 farklı eyaletten 14.500 gencin katılımıyla gerçekleştirildi. 

  2 yıllık periyotlar halinde düzenlenen bu araştırma, gençlerin iPhone kullanımının kademeli bir şekilde arttığını gösterdi. 14.500 genç ABD’linin katıldığı bu anket, 2012 yılında iPhone kullanımının %40 olduğunu ortaya koymuştu.  

  Devam eden 2 yıllık periyotlarda iPhone kullanımı, oldukça güçlü bir ivmeyle arttı. 2012’deki %40’a kıyasla 2022’de, bu oran %87’ye varmış durumda. Piper Sandler analistlerinin yürüttüğü araştırmada, gençlerin alacakları bir sonraki akıllı telefon da soruldu. Gençlerin %88’i ise bir sonraki alacakları telefonun yine bir iPhone olacağını belirtti.  

  Yani, sonuçlar da gösteriyor ki ABD’li gençler, Samsung, Huawei, Oppo, Xiaomi gibi markaları değil, sadece iPhone’u tercih ediyor.  

  Piper Sandler’in yaptığı araştırmaların önceki yıllarına baktığımızda, günümüzde bile iPhone tercihinin yükseliş trendinde olduğunu görmek mümkün. Analistlere göre iPhone'un tercih edilme nedeni, Apple’ın yineleme döngüsünde olması.  

  Ağırlıklı olarak tercih edilen akıllı saat: Apple Watch 

  Piper Sandler’in yaptığı ankette sadece iPhone değil, aynı zamanda Apple’ın hizmet ürünleri de yer aldı. Anket verilerine göre Apple Watch şimdilik sadece gençlerin %31’inde bulunuyor. Ancak diğer markaların akıllı saatleriyle kıyaslandığında Apple Watch, açık ara en popüler saatler arasında yer alıyor. 

  Ankete katılan gençlerin sadece %5.8’i Apple Watch olmayan bir akıllı saate sahip olduğunu söyledi. Yani, akıllı saat konusunda da Apple, diğer markalara tur bindirmiş durumda. 

  Avrupa ve Türkiye'nin favorisi hala Samsung! 

  Rakamlara baktığımızda araştırmanın biraz abartılı göründüğünü söylemek mümkün. Ancak objektif bakacak olursak, iPhone’un anavatanı ABD. Bu sebeple de oldukça ucuza satılıyor. Tüm dünya ülkelerine kıyasla ABD’nin iPhone’a en ucuza ulaşan ülke olması, satış artışını da tetikliyor.  Ayrıca araştırmanın ABD özelinde yapılması da yine sonuçların bu kadar yüksek olmasında etkili. 

  Türkiye ve Avrupa’daki oranlara baktığımızda ise Piper Sandler’in araştırmasında ciddi farklılıklar görüyoruz. Çünkü, Avrupa ve Türkiye’de Samsung’un ciddi bir kullanıcı kitlesi var. Örneğin, 2021’de Avrupa’nın en çok tercih edilen markası Samsung’du. Hatta son 5 yılın en iyi performans gösteren markaları arasında da yer alıyordu.  

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  iPhone 16 Pro Serisine Yeni Kamera Özellikleri Geliyor: İşte Detaylar!

  iPhone 16 Pro serisi, 48MP ultra geniş kamera, genişletilmiş optik yakınlaştırma, yansıma önleyici kaplama ve gelişmiş ana kamera sensörü ile geliyor.

  iPhone 16 Modellerinin Tüm Boyutları Belli Oldu: İşte Detaylar!

  Apple'ın iPhone 16 serisi boyutları sızdırıldı. iPhone 16 Pro ve Pro Max modellerinde yan boyutlar büyüdü. Yeni modeller bu sonbaharda piyasaya sürülecek.

  Hidrojenle Çalışan Bisiklet Geliyor: Elektrikli Bisikletlere Yeni Bir Alternatif!

  İsviçreli HydroRide, hidrojenle çalışan yakıt hücreli bisikletiyle elektrikli bisikletlere hızlı dolum ve çevre dostu bir alternatif sunuyor.

  iOS 18 ile Eski iPhone'lara Yeni Nefes! İşte Kullanabileceğiniz Özellikler

  Apple'ın yeni işletim sistemi iOS 18, iPhone XR ve XS gibi eski modellere de güncelleme imkanı sunuyor. Peki, bu eski cihazlarda hangi yeni özellikleri kullanabileceksiniz? İşte detaylar...

  Yatırım Bankasından Anket: Gençler Ezici Bir Çoğunlukla iPhone Kullanıyormuş!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et