R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  iPhone 14 Serisi ile Gelen Kaza Algılama Özelliği Düzgün Çalışmıyor! Yanlış Bildirimler Polislerin ve Sağlık Ekiplerinin Çalışmasını Engelliyor!

  Geçtiğimiz ay tanıtılan iPhone 14 serisi yeni bir özellikle kullanıcılara sunuldu. Bu özellik trafik kazası algılama özelliği idi. Kaza algılama sayesinde iPhone 14 kullanıcıları bir kaza yaptığında bölgeye direkt olarak yardım çağrılıyor. iPhone cihazları tarafından çağrılan yardım, polislere ve sağlık görevlilerine bildirim gönderilerek yapılıyor.

  Dide Su Kaya
  Dide Su Kaya R10 Editörü
  11.10.2022 21:12 2368 4 dk okuma süresi
  iPhone 14 Serisi ile Gelen Kaza Algılama Özelliği Düzgün Çalışmıyor! Yanlış Bildirimler Polislerin ve Sağlık Ekiplerinin Çalışmasını Engelliyor!
  Son Düzenleme:

  Piyasaya sunulmasının üzerinden milyonlarca satılan iPhone 14 cihazları kullanıcılarına kavuştu. Bu cihazların kaza algılama özelliği de yine birçok kullanıcı tarafından kullanıldı. Bazı durumlarda hayat kurtaran bu özellik, çoğu zaman düzgün bir şekilde çalışmadı. Kolluk kuvvetlerine defalarca yanlış bildirim gönderen cihazlar, kaosa neden oldu. Kolluk kuvvetlerinin işlerini yapmalarını engelleyen yanlış bildirimler sebebiyle Apple alarma geçmeyi planlıyor.

  Akıllı telefon pazarında dünya markası olan Apple, kaza algılama özelliğini geliştirmek zorunda kalacak. 7 Eylül'de piyasaya sunulan son iPhone 14 ailesi için beklentiler bir hayli yükselmişti. Kaza algılama özelliği de yine dünyadaki birçok insan tarafından ayakta alkışlanmıştı. Teoride bir sürü insanın hayatını kurtaracak olan bu özellik, pratikte beklenildiği gibi çalışmadı. Apple markasının önümüzdeki günlerde bu özelliğin iyileştirilmesine ve geliştirilmesine yatırım yapması bekleniyor.

  Gönderilen yanlış bildirimler kaosa sebep oldu

  iPhone 14 serisi ile kullanıcılara sunulan kaza algılama özelliği yanlış çalışmakta. Normal şartlarda kazanın tespit edildiği andan itibaren 20 saniye içinde kullanıcıdan yanıt alınması beklenir. Fakat kullanıcıdan herhangi bir yanıt almayan iPhone 14 cihazları, acil durum araması yapar. Son zamanlarda ise birçok kullanınca herhangi bir kaza yapmamasına rağmen kendini kaosun içinde buldu. 

  iPhone 14 cihazları tarafından polislere ve sağlık ekiplerine yanlış bildirimler gönderildi. Kullanıcılar ise bu bildirimlerin gönderilmesinden haberdar değillerdi. Bildirimleri alan kolluk kuvvetleri ve sağlık ekipleri olay yerine hızlıca gittiler. Fakat ortada bir kaza olmadığı için kullanıcılar kendilerine bir kaosun içerisinde buldu. Özellikle eğlence merkezlerinde yer alan hız trenleri, yanlış bildirim gönderilme oranlarını artırdı. Lunaparklardaki aletlere binen kullanıcıların iPhone'ları kaza yapıldığını zannetti.

  Ohio‘da bulunan Kings Island Eğlence Parkı'nda da yine böyle bir yanlış anlaşılma yaşandı. iPhone 14 Pro ile eğlence parkına giden bir kullanıcı, kolluk kuvvetlerini defalarca aradı. Acil durum bildirimi yapıldığı için olay yerine kolluk kuvvetleri intikal etti. Acil durum hattı üzerinden tam altı defa üst üste trafik kazası bildirimi yapıldı. 

  Bu bildirimler üzerine acil servis ve kolluk kuvvetleri eğlence merkezinde geldiler. Fakat telefonun sahibinin son derece sağlıklı ve iyi bir durumda olduğu anlaşılınca ortalık karıştı. Sosyal medyada gündem olan bu olaydan sonra iPhone 14 cihazları, alay konusu oldu. Bu olayın sosyal medyada paylaşılmasından sonra, diğer kullanıcıların da benzer olaylar yaşadığı ortaya çıktı. Bu tarz karışıklıkların önüne geçilebilmesi adına Apple'ın bir an önce çalışmalara başlaması gerekiyor.

  iPhone 14'lerde yer alan kaza algılama özelliği nedir?

  Apple tarafından 256G’ye kadar G kuvvetini ölçebilen yeni bir teknoloji geliştirildi. Bu teknoloji çift çekirdekli ivmeölçer ile desteklendi. Aynı zamanda yüksek bir dinamik aralık jiroskop da bu teknolojide yer almakta. Son teknoloji ise Apple'ın son iPhone ailesine entegre edildi. Bu teknoloji sayesinde kullanıcıların yaptıkları kazalar otomatik olarak sağlık ekiplerine bildirilmekte. Aynı zamanda kolluk kuvvetlerine de hızlı bir şekilde bildirim gönderilmekte.

  Bu bildirimlerde kullanıcının anlık konumu da gerekli mecralara iletilmekte. Böylece acil durum araması yapamayacak durumda olan kullanıcılara yardım ulaştırılmakta. Kaza algılama özelliği sayesinde ciddi araç kazalarında olay yerine acil yardım ulaştırılması hedeflenmiştir. Bilinçsiz durumda olan kullanıcıların geri dönüşü olmayacak hasarlar alması engellenmeye çalışılmıştır. Bu teknolojinin geliştirilmesinde 1 milyon saatten fazla gerçek dünya sürüş ve çarpışma verisi kullanılmıştır.

  Kaza algılama özelliği nasıl çalışır?

  Ciddi bir trafik kazasının algılanması durumunda, iPhone cihazları ilgili yerlere bildirim gönderir. Bu bildirimler sağlık ekiplerine ve kolluk kuvvetlerine gönderilmektedirler. Bildirimlerde kullanıcıların tehlikeli bir durum altında oldu ilgili yerlere iletilir. Aynı zamanda mevcut konum bilgileri de olay yerine intikal edilebilmesi adına aktarılır.

  iPhone cihazları kazayı algıladıkları andan itibaren 20 saniye boyunca kullanıcılarından cevap beklerler. Kullanıcılarından herhangi bir cevap alınamadığı durumlarda ise gerekli yerlere bildirimler gönderilir. Otomatik bir acil telefon araması ile acil yardım ekiplerine ulaşılmaya çalışılır. Enlem ve boylam koordinatları sayesinde olan yerine hızlı bir şekilde sağlık ekipleri intikal edenler. Bu koordinatlara ek olarak, yaklaşık bir arama yarıçapı da ilgili ekiplere gönderilir.

  Trafik kaza algılama özelliğinin açılması ve kapatılması

  iPhone cihazlarında trafik kazası algılama özelliği saptanmış olarak açık halde bulunur. Otomatik acil aramaların kapatılması için ise Ayarlar kısmına gidilmesi gerekir. Burada yer alan Acil SOS bölümüne gidilir. Bu bölüme gelinlikten sonra Ağır Trafik Kazasından Sonra Ara seçeneği kapatılır.

  Aynı zamanda cihazlarda trafik kazalarının algılanabilmesi için üçüncü taraf uygulamalar vardır. Bu tarz uygulamalar var ise, acil çağrıların kapatılması için bu uygulamalarına devre dışı bırakılması gerekir. 

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Intel Core i9-14900KS Geliyor: Özellikleri ve Çıkış Tarihi Belli Oldu!

  Intel Core i9-14900KS, çığır açan özellikleri ve yakın çıkış tarihiyle teknoloji dünyasını heyecanlandırıyor.

  Samsung Galaxy A35 Geliyor: Fiyatı ve Özellikleri Belli Oldu!

  Galaxy A35, yenilikçi tasarımı, güçlü işlemcisi ve etkileyici kamerasıyla dikkat çekiyor. Yeni modelin, özellikleri ve fiyatı açıklandı.

  Apple, iOS 17.4 RC Sürümünü Yayınladı: İşte Gelen Yeni Özellikler!

  iOS 17.4 güncellemesi, bulut oyun desteği, yeni emoji karakterleri ve güvenlik özellikleriyle iPhone deneyimini zenginleştiriyor.

  iPhone 17 Serisi, 120Hz Ekranla Gelebilir: İşte Detaylar!

  En son elde edilen verilere göre, iPhone 17 ve iPhone 17 Plus modellerinin 120Hz ProMotion ekran özelliği ile piyasaya sürülmesi mümkün görünüyor.

  iPhone 14 Serisi ile Gelen Kaza Algılama Özelliği Düzgün Çalışmıyor! Yanlış Bildirimler Polislerin ve Sağlık Ekiplerinin Çalışmasını Engelliyor!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et