R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Apple Uydu İletişimi Özelliği Türkiye’ye Ne Zaman Açılacak?

  Teknoloji devi Apple, 2022 Eylül ayında “iPhone 14” serisini yayınlamıştı. Şirket, aynı dönemde “Apple Uydu İletişimi” teknolojisini tanıtmıştı. Özellik şu an için sadece 2 ülkede kullanılabiliyor. Özelliğin Türkiye başta olmak üzere diğer ülkelerde ne zaman kullanıma açılacağı merak ediliyor.

  Yağız Özgün Kocabaş
  Yağız Özgün Kocabaş R10 Editörü
  12.02.2023 18:28 3937 4 dk okuma süresi
  Apple Uydu İletişimi Özelliği Türkiye’ye Ne Zaman Açılacak?
  Son Düzenleme:

  Türkiye, Kahramanmaraş’ta merkezli meydana gelen ve 10 ili etkileyen depremlerle yasa boğuldu. Yaşanan büyük yıkımın ardından tüm altyapılarda olduğu gibi “iletişim” ve “internet” altyapısında da sorunlar meydana geldi. Hem enkaz altında kalanların hem de arama kurtarma ekiplerinin iletişimi ciddi sorun oldu. Yaşanan olayların ardından “Wi-Fi ile arama” özelliği gündeme gelmişti.

  Gündeme gelen konulardan birisi de ABD merkezli teknoloji şirketi “Apple” tarafından özellik olmuştu. Apple, 2022 Eylül ayında “iPhone 14” serini piyasaya sürmüştü. Yeni iPhone serisinin tanıtımında şirket “uydu iletişim” teknolojisini de tanıtmıştı.

  Apple’ın tanıttığı “acil durum uydu bağlantısı” özelliği “iPhone 14” ile birlikte kullanıma sunulmuştu. Ancak henüz çok yeni olan özellik dünya genelinde sadece 2 ülkede kullanıma sunuldu. Şu an için sadece “ABD” ve “Kanada” ülkelerinde iPhone sahiplerince kullanılabiliyor.

  Özellik, acil durumlar için iletişim ve konum bilgi iletim desteği sağlıyor. Nitekim daha önce dağ gezisinde kafasını çarpan ve bayılan bir adamın kurtarılmasını sağlamasıyla gündeme gelmişti. Ayrıca Alaska’da mahsur kalan bir kişinin kurtarılmasında da önemli bir rolü bulunmuştu. Bu tip acil durumlardaki başarılı fonksiyonlarıyla dikkat çeken “uydu iletişim” teknolojisi, Kahramanmaraş’taki depremle tekrar gündeme geldi.

  Apple ile uydu şirketleri arasında 450 Milyon Dolarlık bir anlaşma yapıldığı açıklanmıştı.

  Apple Uydu İletişim Teknolojisi Nedir?

  Apple uydu iletişimi

  Apple tarafından tanıtılan “uydu iletişim” teknolojisi, acil durumlarda hayat kurtarmayı sağlıyor. iPhone 14 ile birlikte sunulan bu özellik, sinyalin olmadığı noktalarda da “uydu” üzerinden “SOS(Acil Yardım)” çağrısı sağlıyor.

  iPhone 14 ile birlikte kullanıcının bulunduğu yerde “sinyal” olup, olmaması önemli olmuyor. Böyle noktalarda acil bir durum söz konusu olduğunda uydu üzerinden “çağrı” gönderiyor. Acil durumlarda iPhone 14 “Globalstar” şirketine ait uydulara bağlanıyor. Buradan sağladığı uydu iletişimiyle de “yardım çağrısı” iletebiliyor.

  Acil Durum Kişileri Bilgilendirilebiliyor

  Apple uydu iletişimi

  Apple uydu iletişim özelliği sayesinde “Apple Sağlık” uygulaması entegrasyonundan faydalanabiliyor. Apple Sağlık uygulamasında yer alan “Tıbbi Kimlik” bu çağrı üzerinden paylaşılabiliyor. Ayrıca kullanıcının daha önceden uygulamada belirlediği “acil durum kişileri” içinde bilgilendirme sağlanıyor.

  Dolayısıyla Türkiye’nin yaşadığı böylesine büyük yıkım getiren afetlerde, hayat kurtarma açısından önemli bir rol üstlenebilecek.

  Apple uydu iletişim özelliğiyle “ACİL SOS” uygulaması ilk 2 yıl boyuncaücretsiz” olacak. Ancak 2 yılın sonundaücretli” olarak kullanılmaya başlanacak. Bu özelliğin 2 yıllık ücretsiz kullanımdan sonra ne kadar bir ücretlendirme ile kullanılabileceğiyse henüz açıklanmadı.

  Apple Uydu İletişim Özelliği Türkiye’ye Ne Zaman Gelecek?

  Apple uydu iletişimi

  Apple’ın tanıttığı ve sadece 2 ülkede kullanılan uydu iletişim özelliğinin yaygınlaşması çok önemli. Ancak Apple söz konusu özelliği sadece 2 ülkede aktif olarak kullanıyor. Bununla birlikte 2023 Ocak ayında Apple tarafından uydu iletişim özelliği;

  • Almanya
  • Birleşik Krallık
  • Fransa
  • İrlanda

  Ülkeleri içinde erişilebilir duruma getirdi.

  Apple uydu iletişim özelliğinin Türkiye’de kullanıma sunulmasıyla ilgili herhangi bir çalışmanın ise başlamadığı belirtildi. Özellikle söz konusu teknoloji altyapısının uygulamaya alınmasında bürokrasi önemli bir zorluk yaratıyor. Önemli izinlerin alımının gerekliliğinin söz konusu olduğu biliniyor.

  Milyarder işadamı Elon Musk’ın sahibi olduğu “Starlink uyduları” için benzer bir durum yaşanmıştı. Musk, depremlerin ardından iletişim desteği için Türkiye’ye yollamaya hazır oldukları açıklamasını yapmıştı. Ancak Türkiye’den söz konusu uygulama için izinlerin henüz alınamadığı açıklamasını resmi Twitter hesabından yapmıştı.

  Apple Uydu Bağlantısı ile Acil Yardım Özelliği Nasıl Kullanılır?

  1. iPhone “Konum” özelliğini açın.
  2. iPhone “Ayarlar” sayfasına girin.
  3. Ayarlar menüsündeki “Acil SOS” seçeneğine dokunun.
  4. Acil SOS özelliğinde yer alan “Demoyu Dene” butonuna dokunun.
  5. Daha sonra uygulama tarafından sunulan “yönergeleri” izleyin.

  Özellik Türkiye’de şu an için kullanıma sunulmadı. Bu nedenle Türkiye’deki iPhone 14 kullanıcıları ancak “demo” versiyonunu deneyebiliyor. Dolayısıyla özellik kullanıldığında demo olmasından mütevellit, herhangi bir “Acil Servis” birimine bildirimde bulunulmuyor.

  iPhone 14 Türkiye Fiyatı

  iPhone 14 serisi

  2022 Eylül ayında piyasaya sürülen “iPhone 14” serisi büyük ilgi görmüştü. 4 modelle gelen iPhone 14 serisi için Apple Türkiye tarafından kısa süre önce büyük zam açıklanmıştı. İşte 2023 Şubat ayı itibariyle iPhone 14 Türkiye satış fiyatları!

  ModelBaşlangıç Fiyatı
  iPhone 1432.999 TL
  iPhone 14 Plus36.999 TL
  iPhone 14 Pro41.999 TL
  iPhone 14 Pro Max45.999 TL

  Apple’ın iPhone 14 ile birlikte getirdiği “uydu iletişimi ile ACİL SOS” çağrısı özelliğine dair sizin düşünceleriniz neler? Görüşlerinizi yorum kısmına veya R10.NET Forum’a yazabilirsiniz.

  2008'den bugüne profesyonel içerik yazarlığı!

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Apple, iOS 17.4 RC Sürümünü Yayınladı: İşte Gelen Yeni Özellikler!

  iOS 17.4 güncellemesi, bulut oyun desteği, yeni emoji karakterleri ve güvenlik özellikleriyle iPhone deneyimini zenginleştiriyor.

  Apple'ın Yeni İşletim Sistemi iOS 18 ile Büyük Değişiklikler Geliyor: Tasarım Tamamen Değişiyor!

  iOS 18 ile Apple, tasarımı ve AI özellikleriyle yenilik getiriyor. iPhone 16 için A18 çip ve gelişmiş Siri, kullanıcı deneyimini zenginleştiriyor.

  X (Twitter)’ Sesli ve Görüntülü Arama Özelliği Artık Herkese Açık!

  X uygulamasında artık herkes için sesli ve görüntülü arama özelliği! İletişimde sınırları kaldırın, her an bağlantıda kalın.

  Apple'ın Yeni iPad Pro ve iPad Air Modelleri Geliyor: İşte Beklenen Özellikler!

  Apple'ın yeni iPad Pro ve iPad Air modelleri yakında! OLED ekranlar ve güçlü M3 çipi ile teknoloji dünyasında yeni bir dönem başlıyor.

  Apple Uydu İletişimi Özelliği Türkiye’ye Ne Zaman Açılacak?

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et