R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Apple Store Çalışanları İsyan Bayrağını Çekti! Sendikalaşma Oylaması Yapıldı

  Apple Store çalışanları ağır çalışma şartları nedeniyle isyan bayrağını çekti. İşçi grevinin başladığı Apple’da çalışanlar sendika üyeliği için oylama başlattı.

  Hayrunisa Bayar
  Hayrunisa Bayar R10 Editörü
  16.10.2022 16:23 2780 2 dk okuma süresi
  Apple Store Çalışanları İsyan Bayrağını Çekti! Sendikalaşma Oylaması Yapıldı
  Son Düzenleme:

  Küresel çapta yayılan Covid-19 virüsü nedeniyle teknolojiye olan ilgi bir hayli artmıştı. Bu nedenle de Apple gibi devler çalışma şartlarını ağırlaştırmıştı. Ancak işlerin ağırlaşması çalışanlar tarafından artık yorucu olmaya başladığından, durum, işçi greviyle sonuçlandı.  

  Apple Store Çalışanları Grevde  

  Bloomberg muhabirlerinden Josh Eidelson’un haberine göre, Apple Penn Square çalışanları, ağır çalışma şartlarını durdurmak için harekete geçti. Oklahoma City’de yer alan mağazanın çalışanları, Amerika İletişim İşçileri (CWA) sendikasına üye olmak için oy verdi.  

  Gerçekleşen bu grevden önce, Towson Maryland’deki bir mağaza ilk kez çalışma şartlarına karşı harekete geçmişti. Bu hafta personellere açık şekilde gerçekleştiren oylama sonucunda 56 kişiden 32’si sendikalaşma yönünde oy verdi.  

  Gerçekleşen bu oylama, mağaza çalışanlarının daha uygun çalışma koşulları elde etmesine imkan sağlayacak. Ayrıca, çalışan haklarını içeren diğer menfaatler adına pazarlık yapma imkanı da sunacak.  

  Oylamanın sonucu belli ve şimdiki adım artık ABD Ulusal Çalışma İlişkileri Kurulu’ndan gelecek. Çünkü, Apple Store çalışanlarının bu hakları elde edebilmesi için sendikanın onaylanması gerekiyor.  

  Ek Avantajlar Sınırlı Bölgelere Sunuluyor  

  Geçtiğimiz günlerde Apple, çalışanlarına eğitim ve sağlık sigortası alanında iyileştirme yapmayı planladığını duyurdu. Ancak bu iyileştirmelerin bazı eyaletlerde uygulanacağı söylendi. Bunlara örnek olarak ise Towson mağazasındaki çalışanların, sendikanın sağladığı avantajları kullanamayacakları verildi.  

  Tüm bu iyileştirmelerle ilgili olarak da Apple, çalışanlarını, bağlı oldukları Uluslararası Dernekler Birliği’ne yönlendirdi.  

  Apple Sözcüsünden Açıklama 

  Apple Penn Square çalışanlarının sendika hareketine yönelik ilk açıklama markanın sözcüsünden geldi.  Apple sözcüsü, çalışanlara güçlü bir tazminat ve ek avantajlar sağladıklarının altını çizip, 2018’den beri başlangıç oranlarını %45 artırdıklarını söyledi. 

  Ayrıca yukarıda bahsettiğimiz eğitim, aile destek programları ve sağlık sigortası gibi önemli iyileştirmeler yaptıklarını ekledi. Başlangıç ücretlerini de iyileştiren Apple, şu anda ABD’de 270’ten ve dünya çapında da 520’den fazla mağazaya sahip.  

  Perakende Müdürü Çalışanları Caydırmaya Çalışıyor 

  Apple’ın perakende müdürü Deirdre O’Brien, toplantılardaki videolarla çalışanları sendikalaşmaktan vazgeçirmeye çalıştı. Buna ek olarak marka, Atlanta’daki mağazasında 'işten çıkarma’ imasıyla çalışanların sendikalaşma oylamasından geri çekilmelerini sağladı. Yani, Apple, son birkaç aydır sendikalaşmaya karşı pek de etik olmayan yöntemler uyguluyor.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Apple Türkiye Fiyatlarına Zam Geldi: iPhone ve Diğer Ürünlerde Büyük Zam!

  Apple Türkiye, iPhone 15 serisi başta olmak üzere tüm ürünlerine zam yaptı. Fiyatlar döviz kuru etkisiyle arttı, yeni fiyatlar kullanıcıları etkiliyor.

  Apple, iOS 17.4 RC Sürümünü Yayınladı: İşte Gelen Yeni Özellikler!

  iOS 17.4 güncellemesi, bulut oyun desteği, yeni emoji karakterleri ve güvenlik özellikleriyle iPhone deneyimini zenginleştiriyor.

  Apple'ın Yeni İşletim Sistemi iOS 18 ile Büyük Değişiklikler Geliyor: Tasarım Tamamen Değişiyor!

  iOS 18 ile Apple, tasarımı ve AI özellikleriyle yenilik getiriyor. iPhone 16 için A18 çip ve gelişmiş Siri, kullanıcı deneyimini zenginleştiriyor.

  Apple'ın Yeni iPad Pro ve iPad Air Modelleri Geliyor: İşte Beklenen Özellikler!

  Apple'ın yeni iPad Pro ve iPad Air modelleri yakında! OLED ekranlar ve güçlü M3 çipi ile teknoloji dünyasında yeni bir dönem başlıyor.

  Apple Store Çalışanları İsyan Bayrağını Çekti! Sendikalaşma Oylaması Yapıldı

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et