R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Apple Store Çalışanları İsyan Bayrağını Çekti! Sendikalaşma Oylaması Yapıldı

  Apple Store çalışanları ağır çalışma şartları nedeniyle isyan bayrağını çekti. İşçi grevinin başladığı Apple’da çalışanlar sendika üyeliği için oylama başlattı.

  Hayrunisa Bayar Hayrunisa Bayar 16.10.2022 16:23 1325 2 dk okuma süresi
  Apple Store Çalışanları İsyan Bayrağını Çekti! Sendikalaşma Oylaması Yapıldı
  Son Düzenleme:

  Küresel çapta yayılan Covid-19 virüsü nedeniyle teknolojiye olan ilgi bir hayli artmıştı. Bu nedenle de Apple gibi devler çalışma şartlarını ağırlaştırmıştı. Ancak işlerin ağırlaşması çalışanlar tarafından artık yorucu olmaya başladığından, durum, işçi greviyle sonuçlandı.  

  Apple Store Çalışanları Grevde  

  Bloomberg muhabirlerinden Josh Eidelson’un haberine göre, Apple Penn Square çalışanları, ağır çalışma şartlarını durdurmak için harekete geçti. Oklahoma City’de yer alan mağazanın çalışanları, Amerika İletişim İşçileri (CWA) sendikasına üye olmak için oy verdi.  

  Gerçekleşen bu grevden önce, Towson Maryland’deki bir mağaza ilk kez çalışma şartlarına karşı harekete geçmişti. Bu hafta personellere açık şekilde gerçekleştiren oylama sonucunda 56 kişiden 32’si sendikalaşma yönünde oy verdi.  

  Gerçekleşen bu oylama, mağaza çalışanlarının daha uygun çalışma koşulları elde etmesine imkan sağlayacak. Ayrıca, çalışan haklarını içeren diğer menfaatler adına pazarlık yapma imkanı da sunacak.  

  Oylamanın sonucu belli ve şimdiki adım artık ABD Ulusal Çalışma İlişkileri Kurulu’ndan gelecek. Çünkü, Apple Store çalışanlarının bu hakları elde edebilmesi için sendikanın onaylanması gerekiyor.  

  Ek Avantajlar Sınırlı Bölgelere Sunuluyor  

  Geçtiğimiz günlerde Apple, çalışanlarına eğitim ve sağlık sigortası alanında iyileştirme yapmayı planladığını duyurdu. Ancak bu iyileştirmelerin bazı eyaletlerde uygulanacağı söylendi. Bunlara örnek olarak ise Towson mağazasındaki çalışanların, sendikanın sağladığı avantajları kullanamayacakları verildi.  

  Tüm bu iyileştirmelerle ilgili olarak da Apple, çalışanlarını, bağlı oldukları Uluslararası Dernekler Birliği’ne yönlendirdi.  

  Apple Sözcüsünden Açıklama 

  Apple Penn Square çalışanlarının sendika hareketine yönelik ilk açıklama markanın sözcüsünden geldi.  Apple sözcüsü, çalışanlara güçlü bir tazminat ve ek avantajlar sağladıklarının altını çizip, 2018’den beri başlangıç oranlarını %45 artırdıklarını söyledi. 

  Ayrıca yukarıda bahsettiğimiz eğitim, aile destek programları ve sağlık sigortası gibi önemli iyileştirmeler yaptıklarını ekledi. Başlangıç ücretlerini de iyileştiren Apple, şu anda ABD’de 270’ten ve dünya çapında da 520’den fazla mağazaya sahip.  

  Perakende Müdürü Çalışanları Caydırmaya Çalışıyor 

  Apple’ın perakende müdürü Deirdre O’Brien, toplantılardaki videolarla çalışanları sendikalaşmaktan vazgeçirmeye çalıştı. Buna ek olarak marka, Atlanta’daki mağazasında 'işten çıkarma’ imasıyla çalışanların sendikalaşma oylamasından geri çekilmelerini sağladı. Yani, Apple, son birkaç aydır sendikalaşmaya karşı pek de etik olmayan yöntemler uyguluyor.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  2022’nin En İyi App Store Uygulama ve Oyunları Belli Oldu!

  App Store'da 2022 yılının en iyilerini Apple CEO'su Tim Cook açıkladı. İşte Apple tarafından açıklanan 2022'nin App Store en iyi uygulama ve oyunları!

  Apple, Çocuklar İçin Ücretsiz Bir Kodlama Etkinliği Gerçekleştirecek!

  Apple, çocuklar için Coding Lab for Kids isminde bir etkinlik düzenleyecek. Ücretsiz aktivitelerden oluşacak eğitim, bir hafta sürecek!

  Apple CarPlay İçin En İyi Uygulamalar!

  Apple CarPlay teknolojisinin desteklediği en beğenilen uygulamalar belli oldu. Buna göre geliştirilen uygulamalar arasında bazıları rakiplerini geride bıraktı!

  Apple Safari'deki Problemi Çözdü: Kullanıcılar Bu Kelimeleri Tekrar Aratabilecek!

  Apple Safari uygulaması, belirli arama terimleri girildiğinde çökerek ilginç bir hata vermeye başlamıştı. Ancak Apple yetkilileri, kısa sürede sorunu çözdü.

  Apple Store Çalışanları İsyan Bayrağını Çekti! Sendikalaşma Oylaması Yapıldı

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et