R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Apple iOS 17 ile Üzecek! Beklenen Yenilikler Gelmeyecek!

  Apple’ın merakla beklenen iOS 17 sürümüyle ilgili bilgiler gelmeye devam ediyor. Apple, son olarak iOS 16 sürümünü 12 Eylül’de yayınlamıştı. Bu sürüm önemli yenilikleri beraberinde getirmişti. Apple’ın gelecek iOS 17 sürümünde çok daha büyük yeniliklere yer vereceği belirtiliyordu. Ancak gelen son bilgilere göre büyük değişiklik beklentisinde olan iPhone ve iPad kullanıcılarını üzecek.

  Yağız Özgün Kocabaş
  Yağız Özgün Kocabaş R10 Editörü
  09.01.2023 20:57 3678 4 dk okuma süresi
  Apple iOS 17 ile Üzecek! Beklenen Yenilikler Gelmeyecek!
  Son Düzenleme:

  Apple, 2022 Eylül’de “iPhone” ve “iPad” kullanıcıları için “iOS 16” sürümünü yayınlamıştı. 2022 Eylül ayında piyasaya sürülen “iPhone 15” serisi de iOS 16 ile gelmişti. Hatta uyumlu olan önceki iPhone modelleri de iOS 16 güncellemesi almıştı.

  Kullanıcılar, şimdiden bir sonraki sürüm “iOS 17” sürümüyle gelecek yenilikleri beklemeye başlamıştı. İddialara göre Apple, yeni iOS 17 sürümüyle çok önemli yenilikler getirecekti. Ancak gelen son bilgiler bu iddiaları yalanlar nitelikte oldu. Zira şirketin iOS 17 sürümü için “yenilik” bakımından büyük hedefleri yok. Hatta Apple cephesinde esas ağırlığın daha çok “AR/VR başlık” için olacağı belirtildi.

  iOS 17’de Beklenen Yenilikler Gelmeyecek

  iOS 17

  Apple’ın, iOS 17 sürümüyle birlikte iPhone kullanıcılarının şikayetçi olduğu çoğu konuya çözüm getireceği belirtiliyordu. Hatta iddialara göre uzun süredir iPhone kullanıcılarını sınırlayan “App Store” dışı uygulama engellemesinin kaldırılacaktı. Ancak ortaya çıkan yeni bilgiler iPhone kullanıcılarının “App Store” dışından uygulama yüklememe sorunu devam edecek.

  Bir diğer iddia ise Apple’ın “iMessage” uygulamasını yeni baştan tasarlayacağı yönündeydi. iOS 17 ile birlikte geleceği belirtilen yeni “iMessage” için daha sonraki sürümleri beklemek gerekecek. Zira şirketin, iOS 17 ile önemli yenilikler getirmeyi planlamadığı öne sürüldü. Şirketin yeni iOS sürümüyle birlikte esas ağırlığını “AR/VR başlık” için vermeyi hedeflediği belirtildi.

  MacOS ve iPadOS’ta Etkilenecek

  MacOS 14

  iPhone kullanıcılarını hayal kırıklığına uğratan son bilgiler, “Mac” ve “iPad” kullanıcılarını da etkiliyor. Zira gelen bilgilere göre Apple sadece iOS 17’de değil, “MacOS 14(Sunburst)” ve “iPadOS 17” ile de önemli değişiklikler/yenilikler getirmeyecek. Dolayısıyla 2023 Haziran ayında tanıtılması beklenen iOS 17, MacOS 14 ve iPadOS 17 sürümleri önemli yeniliklerle gelmeyecek.

  Apple, 2020 yılında yayınladığı “iOS 14” ve 2022 Eylül ayında yayınladığı “iOS 16” ile önemli yenilikler getirmişti. Sürümlerle birlikte özellikle “iPhone ana ekran tasarımı” yeniden tasarlanan “araç takımları” içeriyordu. Apple iOS 17’de “kilit ekranı tasarımı” yenilemesi de yapmıştı. Ayrıca bu sürümlerde;

  • Uygulama Kitaplığı
  • Haritalar
  • Safari

  Uygulamaları için önemli yenilikler gelmişti.

  iOS 16 ile gelen yenilikler

  Kilit Ekranı özelleştirmesi ve widget'ları
  Canlı Etkinlikler ve Odak filtreleri
  iCloud Paylaşılan Fotoğraf Kitaplığı
  Parolalar ve Paylaşılan Sekme Grupları
  Canlı Metin, Görsel Arama ve Dikte Geliştirmeleri
  iMessage, Posta, Apple Home, Sağlık, Apple Cüzdan ve Apple Haritalar Güncellemeleri

  iOS 17 Ne Zaman Tanıtılacak?

  iOS 17

  Apple, her yıl düzenlediği “Worldwide Developers Conference(WWDC)” etkinliğini bu yılda Haziran ayında düzenleyecek. Sloganı henüz belli olmayan “WWDC 2023” Haziran ayı içerisinde gerçekleştirilecek. Apple’ın bu tanıtım etkinliğinde “iOS 17”, “iPadOS 17”, “MacOS 14” ve “WatchOS 10” sürümlerini tanıtacak.

  Apple AR/VR Başlık Nedir?

  Apple AR/VR Başlık

  Apple’ın uzun süredir geliştirdiği “AR/VR Başlık” çok sayıda erteleme almıştı. AR/VR başlık, “karma başlık” olarak da belirtiliyor. Bu başlık “AR” yani “Arttırılmış Gerçeklik” ve “VR” yani “Sanal Gerçeklik” fonksiyonlarını bir araya getirecek. Söz konusu başlığın ağırlıklı olarak “oyun”, “eğlence” ve “sosyal medya” için olacağı belirtiliyor. Daha önce Apple’ın, “Meta” tarafından geliştirilen “Metaverse” odaklı olacağı belirtiliyordu.

  Apple AR/VR Başlık Özellikleri

  Apple AR/VR Başlık

  Apple, geliştirdiği AR/VR başlıkta “çift işlemci” kullanacak. Başlığın özellikle “iPhone” ya da “Mac” gibi diğer Apple teknolojilerine ihtiyacı olmadan, çalışacağı belirtildi. Özel deneyim sunacak başlıkta Apple tarafından geliştirilen “M2” yonga setinden daha güçlü işlemci kullanılacak.

  Apple ürünlerine dair başarılı analizleri bulunan analist “Ming-Chi Kuo” başlık hakkında bilgiler paylaştı. Paylaştığı bilgilere göre “Sony” tarafından geliştirilen çift “Mikro OLED” ekran ile gelecek. Böylelikle VR deneyimini daha üst seviyeye taşıyacak. 

  Daha önce ortaya çıkan bilgilere göre “arttırılmış bant genişliği” ve “Wi-Fi 6E” teknolojisine sahip olacak.

  Göz Takibi Desteği

  Apple AR/VR Başlık

  Apple, AR/VR başlıkta “göz takip” özelliği olabilir. Bu özellik sayesinde gözden yansıyan ışıkta meydana gelen değişiklikleri algılayabilecek. Dolayısıyla “göz hareketi” takibini daha başarıyla yapabilecek.

  Birden Fazla Kamera

  Apple AR/VR Başlık

  Apple’ın AR/VR başlığında birden fazla kamera yer alacak. Başlıkta yer alacak kamera sanal gerçekliği dönüştürme için “el hareketi” takibi yapacak. Bu özellik sayesinde başlık görüntüsü dışında çevre görüntüsü de kullanıcı tarafından algılanabilecek.

  8K Ekran Çözünürlüğü

  Apple AR/VR Başlık

  Göz takibi fonksiyonu ile gözün baktığı kısmın 8K çözünürlük kalitesine sahip olacak.

  Uzamsal Ses Fonksiyonu

  Apple AR/VR Başlık

  Kullanıcı, AR/VR başlıkta kafasını çevirdiği yöne göre ses akışının yönlendirilmesi sağlanacak. Bu sayede çok daha başarılı bir ses deneyiminin arttırılması sağlanacak.

  Apple AR/VR Başlık Fiyatı Ne Kadar Olacak?

  Apple AR/VR Başlık

  Apple’dan henüz resmi bir açıklama gelmemiş olmasına karşın, fiyatına dairde sızıntılar yaşandı. İddialara göre Apple AR/VR başlık fiyatı ise “1.000 Dolar” ile “3.000 Dolar” arasında olacak.

  Apple AR/VR Başlık Ne Zaman Çıkacak?

  Apple AR/VR Başlık

  Apple, AR/VR başlık projesinde uzun süredir tanıtım tarihi ertelemesi gerçekleştirdi. Ancak iOS 17 yerine 2023’te ağırlığını “AR/VR” başlık için verecek. Bu çerçevede de Apple AR/VR başlık 2023 yılı içerisinde çıkması muhtemel olarak değerlendirildi. İddialara göre Apple AR/VR başlık tanıtımı 2023 WWDC etkinliğinden önce gerçekleştirilecek.

  iOS 16 sürümünü nasıl buldunuz? Sizce iOS 17 ile kullanıcıları neler bekliyor? Apple AR/VR başlığı sizce başarılı olacak mı? Görüşlerinizi yorum kısmına veya R10.NET Forum’a yazabilirsiniz.

  2008'den bugüne profesyonel içerik yazarlığı!

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Merakla Beklenen Uncharted 2 Filmi Geliyor!

  Uncharted serisinin devam filmi resmen duyuruldu. Tom Holland ve Mark Wahlberg'in başrolde olduğu Uncharted 2, yeni maceralarla sinemaseverlerle buluşacak.

  iOS 18 ile Mesajlar Uygulaması Yenileniyor: İşte Yeni Gelen Özellikler!

  iOS 18 ile Mesajlar uygulamasına gelen yenilikler arasında mesaj planlama, uydu üzerinden mesajlaşma ve RCS desteği gibi dikkat çeken özellikler bulunuyor.

  Apple Watch Series 10, Tasarım ve Özellikleri ile Merak Uyandırıyor!

  Apple Watch Series 10, daha ince kasa ve daha büyük ekran ile geliyor. Ünlü analist Kuo'ya göre yeni model Eylül ayında iPhone 16 serisiyle tanıtılabilir.

  Deadpool ve Wolverine: Gişede Avengers ile Yarışacak

  Bu yılın en çok beklenen filmlerinden biri olan Deadpool & Wolverine, Marvel'ın sevilen iki karakterini bir araya getirerek sinemaseverlerle buluşacak. İlk öngörüler, filmin gişe rakamlarının Avengers filmleriyle yarışabileceğini ve hatta bazılarını geçeb

  Apple iOS 17 ile Üzecek! Beklenen Yenilikler Gelmeyecek!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et